Seniorský pár z Vinoře už čtvrt století organizuje pomoc chudým dětem z Brazílie

Již 25 let pomáhají Nové rodiny ČR (působící v rámci mezinárodního projektu Díla Mariina-Hnutí Focolare) dětem z chudých obydlí v brazilském São Paulu. Pomoc, díky které mnoho dospívajících neskončilo na ulici, organizují manželé Stanislava a Petr Ettlerovi z pražské Vinoře.

Pozitivně naladěný seniorský pár se o projektu Adopcí na dálku dozvěděl v roce 1991. „Tehdy jsme se zúčastnili kongresu rodin Familyfest v Římě,“ uvedla pro Náš REGION Stáňa Ettlerová. S manželem začali sondovat, zda by byl v České republice zájem. „Od roku 1994 jsme se rozhodli zapojit do celosvětové sítě pomoci a solidarity potřebným a dostali jsme spolu s německými a holandskými rodinami na starost favelu Afago – Naděje na předměstí São Paula,“ dodala. Za Hnutí Focolare pomoc zastřešují Italové. Favela je brazilský název pro chudé obydlí, jinde v Latinské Americe se mu říká slum.

Někteří „odchovali“ už několik dětí

Ettlerovi začínali s dvanácti dětmi, nyní administrují pomoc pro čtyřiadvacet dětí od 7 do 14 let. Na dálku jim finančně pomáhají jednotlivci nebo různá společenství – podle toho, kolik peněz si kdo může dovolit měsíčně posílat. Měsíční příspěvek činí přibližně 1000 korun, dar lze následně odepsat z daní. „Od začátku projektu jsme společně s týmem postavili do života – a snad i zachránili před životem na ulici v kriminálním prostředí – asi 160 dospívajících děvčat a chlapců,“ uvedl Petr Ettler. V Brazílii se totiž nezřídka stává, že 13leté děti končí v drogových a jiných ganzích.

Brazilka rozdávala dětem mateřské mléko, komik ji nazval krávou. Poškodil ji a zaplatí odškodné!

Když někdo už nemůže peníze posílat, třeba proto, že začne žít z důchodu, buď doporučí náhradníka, nebo jej manželé Ettlerovi hledají. Podobně je to i s dětmi, pokud některé odroste nebo se s rodiči přestěhuje, v pořadníku jsou další děti čekající na pomoc. Ettlerovi vše poctivě a přehledně evidují, mají záznamy o všech dětech, kterým se pomohlo, a rádi by někdy svolali setkání všech současných i bývalých adoptivních rodičů, kterým říkají otčímové (v portugalštině padrinos – kmotři). Někteří „odchovali“ už několik dětí. Ettlerovi všem otčímům dvakrát do roka posílají informace, fotografie dětí a obrázek, který děti namalovaly. Děti mají své biologické rodiče, s kterými žijí.

Nejlépe investované peníze

„Jsou to nejlépe investované peníze,“ uvedl Petr Ettler. Díky příspěvkům děti docházejí do sociálního centra, kde dostávají jedno až dvě teplá jídla denně, navštěvují tam kurzy hry na kytaru, sborového zpěvu, vizuálního umění, sportu, literatury, informatiky, kadeřnického umění či vedení administrativy. Díky tomu se nejen uvolňují, ale pomáhá jim to i hledat budoucí uplatnění, vyjádřit pocity a nacházet řešení problémů, do kterých bývají životem na chudém předměstí nemilosrdně vtaženy. Pomoc směřuje i k biologickým rodičům dětí, do jejichž domácností jsou zváni výživoví terapeuti, zubaři, odborníci na zdravou výživu nebo internetovou bezpečnost.

FOTO: Senioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem

Senioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem - All-focusSenioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem - All-focusSenioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem - Afago SP – Foto – Movimento dos Focolares

S rodiči byl loni zorganizován také zájezd na koncert vážné hudby do městského divadla, které do té doby nikdo z nich neznal. Výlety, návštěvy výstav, muzeí, divadel či sportovních center se pořádají i pro děti. Uskutečnily se také rozhovory s dětmi o pohlavních chorobách, sexuálním násilí či etice. Profesionál s hlubokými životními a pracovními zkušenostmi probral s dospívajícími studijní a další plány, informoval je o různých podpůrných projektech na období následujících osmi let. A v neposlední řadě mají být letos dokončeny rekonstrukční práce na domech některých rodin z favely.

Biatlon byl původně vojenský sport. Víte, jak vůbec vznikl?

Dnes, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Dnes, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
Včera, 06:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 06:00
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
22.1.2021
Půl roku před zahájením olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 42 účastnických míst....
22.1.2021
Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19. S výjimkami...
Heidi Janků
22.1.2021
Přestože se zpěvačka Heidi Janků odmala musela s lecčíms poprat, což svěřila kupříkladu televizní Třinácté...
Reklama