Biatlon byl původně vojenský sport. Víte, jak vůbec vznikl?

Biatlon je sport, ve kterém můžeme říci, že Česká republika poměrně vyniká. Zamysleli jste se ale někdy, jak vznikla tato zvláštní kombinace běhu na lyžích a střílení na terče? Pokud vás trochu zajímá, jak tento nevšední sport vznikl, pojďte se na to s námi společně podívat.

První spojení lyží a zbraní

Ačkoliv jsou lyže v dnešní době brány jako luxusní zboží a pořídit si vlastní nové běžky či lyže je poměrně nákladná záležitost, v minulosti byly lyže brány jako potřebný prostředek, který občas rozhodoval mezi životem a smrtí. Ve Skandinávii se lyžovalo, nebo spíše abychom byli přesnější běžkovalo od pradávna. Umožňovalo to lepší pohyb ve sněhu, pokud se lovci vydali na lov. Takže tady už můžeme vidět první spojení – lyže a zbraň.

V srdci regionu L’Oisans se sportuje jedna báseň. Vytáhnete lyže nebo snowboard?

Vznik prvního oddílu

O biatlonu jako takovém můžeme mluvit až kolem 18. století. A především se využíval ve vojenství. Každý vojenský výcvik především v severských zemích obsahoval střelbu na lyžích. Tak mohli vojáci bezpečně chránit své hranice. „Mateřskou zemí“ biatlonu je Norsko, kde vznikl i první biatlonový oddíl Trysil Rifle and Ski Club. Ovšem stále se to nebralo jako sport, nýbrž obranná složka. Ačkoliv používáme slovo biatlon, ještě se tomu tak v té době rozhodně neříkalo.

Nejlepší odstřelovači historie. Nutností je ostříží zrak a ocelové nervy

Na počátku 20. století se čím dál tím více zemí inspirovalo technikou lyže plus zbraň a velký průlom přišel v roce 1924, kdy se při Týdnu zimních sportů v Chamonix konal i závod vojenských hlídek. Vyhráli ho Švýcaři, ale dobře si vedla i čtvrtá čtveřice Československa. Ovšem nemyslete, že závod nebo spíše soutěž těchto speciálních vojenských hlídek probíhal jako dnes.  Čtyři muži se společně vydali na trať dlouhou 25 až 30 kilometrů. V půli je prověřila střelba vleže. Za každou trefu svému týmu odečetli 30 vteřin.

Označení biatlonu jako oficiálního sportu

Biatlon se dostal i do Zimních olympijských her v letech 1928, 1936 a 1948. Mezi roky 1930 a 1941 se konalo rovněž Mistrovství světa. V biatlonu se řešil i malý konflikt, a byl dokonce zavrhnut v Zimních olympijských hrách, protože šlo výhradně o vojenský sport. Našel si ale svou cestu zpátky a na návrh švédského generálního sekretáře Svena Thofelta se konečně začalo užívat označení biatlon. Zároveň v roce 1956 byla přijata i pravidla.

Se splitboardem je každý terén dostupný. Nahradí oblíbený snowboard?

Ženy a malorážka

O slovo v biatlonu se začaly hlásit i ženy a proto například v Jáchymově se uskutečnilo první klání žen. Na Olympijské hry si ženy musely počkat až do roku 1992. Nebýt Zdeňka Kašpera, československého biatlonisty, který prosadil malorážku, což v podstatě znamená prosazení zbraní menšího kalibru, ženy by se nikdy v biatlonu neprosadily.

Češi jsou obecně dobří ve sportech a značné množství medailí to jenom potvrzujeme. Proto doufáme, že se naší české biatlonové reprezentaci bude dařit i nadále.

 

Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
29.5.2020
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
29.5.2020
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
29.5.2020
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama