Nejlepší odstřelovači historie. Nutností je ostříží zrak a ocelové nervy

Ve válkách se zrodilo již mnoho neuvěřitelných příběhů, z nichž některé zahrnují právě odstřelovače – lidi, kteří se nebojí pronikat hluboko do nepřátelského území a likvidovat tam vojáky jednoho po druhém. Zde je několik hrdinů, jejichž příhody lze považovat za nejzajímavější.

Thomas Plunket (†1851)

Dávno před vynálezem optického zaměřování se museli vojáci spoléhat pouze na svůj odhad a na vojenských cvičištích se střílelo maximálně z 50 metrů. Přes tyto okolnosti se irský střelec Thomas Plunket proslavil, když se mu roku 1809 podařilo na vzdálenost 600 metrů zabít známého francouzského generála Colberta. Vzhledem ke kvalitě tehdejších pušek to vypadalo jako obrovská náhoda, aby se však o Plunketovi neříkalo, že měl jen štěstí, nabil pušku podruhé a na tu samou trefil francouzského vojáka, který přispěchal generálovi na pomoc!

Kouzelný vánoční příběh z první světové války. Dárky i společná modlitba v první linii

Vasilij Zajcev (1915-1991)

Sovětský odstřelovač z druhé světové války. Je známý hlavně díky filmu Nepřítel před branami (2001) a má na svém kontě téměř 250 potvrzených zabití. Před válkou pracoval ve zbrojovce jako cvičitel mladých odstřelovačů a když se Němci dostali až ke Stalingradu, okamžitě narukoval do armády. Námětem pro populární film se stal jeho třídenní souboj s elitním střelcem německé armády v stalingradských ruinách, z něhož vyšel vítězně a získal Němcův zaměřovač jako svou nejcennější trofej.

Adelbert F. Waldron (1933-1995)

Nejvíce potvrzených zabití v historii americké armády (109) má na svém kontě právě tento muž, který se díky tomu stal jedním z hrdinů války ve Vietnamu. Nejznámější příběh o něm praví, že se jednoho dne plavil ve člunu po řece Mekong, když vtom na jeho člun vystřelil vietnamský odstřelovač, schovávající se na vrcholku jednoho ze stromů na břehu. Zatímco ostatní vojáci na člunu okamžitě zaujali obranné pozice, Waldron vzal do ruky pušku a bez delšího rozmýšlení protivníka sestřelil. Jedná se opravdu o mistrovský kousek – střílel z jedoucího člunu na vzdálenost až 900 metrů!!

Před 51 lety mohla vypuknout jaderná válka. Jak se tomu podařilo zabránit?

Carlos N. Hathcock (1942-1999)

Šampion ve sportovní střelbě, který své největší úspěchy vybojoval ve Vietnamu. Zabil 93 nepřátelských vojáků a vietnamská armáda na jeho život vypsala odměnu 30 000 dolarů (pro srovnání – průměrná odměna za zabití amerického vojáka se v té době pohybovala okolo 8 dolarů). Podařilo se mu trefit legendární ránu, kdy jím vystřelená kulka prolétla přímo přes zaměřovač nepřátelského snipera a zasáhla ho do oka. Hathcock později k této trefě řekl, že jeho protivník mířil přímo na něj. Byla otázka vteřiny, kdo vystřelí první. Přihlásil se také jako dobrovolník na misi, při které se musel plížit 1500 metrů tam a zpět územím nepřítele a zastřelit vietnamského generála. Misi úspěšně dokončil, i když na ní nespal čtyři dny a tři noci, málem na něj šlápl vietnamský voják a lezl přímo okolo jedovaté zmije. Po výstřelu vypukla mezi Vietnamci panika a začali prohledávat okolí, Hathcocka však nenašli a on se tak v pořádku doplížil zpět.

FOTO: nejlepší odstřelovači

nejlepší odstřelovači - odstřelovačnejlepší odstřelovači - odstřelovačinejlepší odstřelovači - odstřelovačinejlepší odstřelovači - odstřelovačinejlepší odstřelovači - odstřelovači Simo Häyhä

Simo Häyhä (1905-2002)

Zřejmě nejlepší odstřelovač všech dob, zvaný „Bílá smrt“. Pomáhal bránit Finsko v zimě 1939-40 proti invazi Sovětů a jen za toto krátké období nasbíral přes 700 potvrzených zásahů, což je zdaleka nejvíce ze všech odstřelovačů vůbec. Ve své pověstné bílé kamufláži odolával čtyřicetistupňovým mrazům, jedl sníh, aby mu od úst nestoupala pára a dobrovolně se vzdal optického zaměřovače, aby kvůli němu nemusel zvedat hlavu. Když si důstojníci Rudé armády všimli, že jim umírají vojáci alarmujícím tempem, poslali na něj celou jednotku odstřelovačů, aby ho vystopovala. To se nepodařilo, navíc polovinu jednotky Häyhä během pátrání vystřílel a neskolila ho ani dělostřelecká palba do míst, odkud jeho střely přilétaly. Osudnou se mu nakonec málem stala zbloudilá kulka, která ho zasáhla do hlavy v březnu 1940 – dle slov finských vojáků mu chyběla část hlavy. Stal se však zázrak, Simo Häyhä se po této tragické události zotavil a dožil se úctyhodných 97 let.

 

Dnes, 04:00
Historické území Horní a Dolní Lužice, která se dnes nachází v Německu a Polsku patřilo...
Dnes, 04:00
Vláda nedostatečně informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19. To si myslí 85 procent praktických lékařů....
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
Včera, 13:25
Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat...
Včera, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Včera, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Včera, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
5.3.2021
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
5.3.2021
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
5.3.2021
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Reklama