• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Valencie vzplála životem a barvami! Podívejte se s námi na tradiční oslavy Las Fallas

  21.3.2019
  Marcel Mihalik
  Další fotky

  Malebné město Valencie na východní pobřeží pyrenejského poloostrova v březnu doslova vzplálo životem. Příčinou je prestižní tradici Las Fallas, která nemá v celosvětovém měřítku obdoby. Město se obléká do barev květin a svojí jarní atmosférou každoročně láká na milión návštěvníků. Originální karnevalové průvody, úchvatné historické kostýmy, hudba, jídlo, pití. Bohaté ohňostroje, jež burácejí dnem i nocí a veselí spojené se stavbou stovek nesmírně propracovaných sousoší, které poslední noc spolykají dravé plameny.

  Las Fallas se každoročně konají od 1.3 a vrcholí 12.-19.března. Pro obyvatele Valencie jsou tou největší a nejdůležitější událostí v roce. Tradice se údajně objevuje již v roce 1876 a je spojována s truhláři. Ti odnepaměti večer před svatým Josefem uklízeli své dílny a pálily přitom piliny a odřezky dřeva. Zvyk spalování má souvislost s příchodem jara, zbavením se všeho nepotřebného, či škodlivého v rámci jarního úklidu. Na hranici často končily i dřevěné stojany na lampy ve tvaru kříže, na které tehdejší řemeslníky napadlo pro pobavení ostatních navěsit oděvy vycpané slámou, případně je doplnit kloboukem a tím vytvořit jakousi karikaturu svých mistrů. To předznamenalo veškerý další vývoj Las Fallas.

  FOTO: Tradiční oslavy Las Fallas ve Valencii

  Tradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 1. Valencii během oslav Las Fallas zaplaví stovky expresivních sousoší hýřících barvami. Zdroj – Divine NomadsTradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 2. Valencii během oslav Las Fallas zaplaví stovky expresivních sousoší hýřících barvami. Zdroj – Divine NomadsTradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 3. Začátek Las Fallas doprovázely ohňostroje, videomaping, hudba a tančící davy tisíců obyvatel. Zdroj – Divine NomadsTradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 4. Valencii během oslav Las Fallas zaplaví stovky expresivních sousoší hýřících barvami. Zdroj – Divine NomadsTradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 6. Některá ze sousoší Las Fallas dosahují několika desítek metrů a jejich cena se pohybuje v řádově ve stovek tisících euro. Zdroj – Divine Nomads
  Další fotky
  Tradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 7. Některá ze sousoší Las Fallas dosahují několika desítek metrů a jejich cena se pohybuje v řádově ve stovek tisících euro. Zdroj – Divine NomadsTradiční oslavy Las Fallas ve Valencii - 8. Některá ze sousoší Las Fallas dosahují několika desítek metrů a jejich cena se pohybuje v řádově ve stovek tisících euro. Zdroj – Divine Nomads

  Název svátku je odvozen od španělského slova „falla“- což znamená figura. V průběhu století se na hranicích objevovaly satiricky zpodobněné dobové postavy nesoucí kritiku místních obyvatel. Dříve takovou postavou byl například nepoctivý trhovec, protivný hospodský nebo hamižný radní, dnes jsou jimi politici, fotbalisté, či celebrity. V dnešní době se figurky dostaly do pozice velkolepých, expresivních sousoší, kdy se jejich autoři spíš, než o kritiku snaží o co největší propracovanost detailů, barevnost a především monumentálnost.

  2. Valencii během oslav Las Fallas zaplaví stovky expresivních sousoší hýřících barvami. Zdroj – Divine Nomads

  Samotné figury dosahují až třiceti metrů a jsou vyráběny z dřevokartonu, bílého korku, sádry a v dnešní době také z polyuretanu. V průběhu slavností jich po celé Valencii a okolí „vyroste“ až 800 a na jejich návrhu a stavbě pracuje nespočet umělců celý rok, prakticky od konce předchozích Las Fallas. V posledních letech nese valná většina figurek tématiku pohádkových postav a nutno podotknout, že jsou finančně náročnou záležitostí. Cena některých úchvatných sousoší sahá až k půl milionu eur, tím spíše pak návštěvníky o poslední noci zvané „La Crema“ fascinuje s jakou lehkostí a radostí jsou tyto mistrovská díla pálena na popel. Svému údělu shořet se o půlnoci 19. března vyhne jen jediná vítězná „la falla“ která byla označena širokým publikem za tu nejpovedenější a takto omilostněná putuje do muzea.

  3. Začátek Las Fallas doprovázely ohňostroje, videomaping, hudba a tančící davy tisíců obyvatel. Zdroj – Divine Nomads

  Svátky Las Fallas ale nekončí pouze o stavbě uměleckých děl z hořlavých materiálů a jejich následném pálení.  Celých devatenáct dní doprovází nabitý kulturní program, karnevaly masek, květinový průvod krásných „falleras“ v přepychových historických kostýmech, ulice jsou zaplaveny valencijskými vlajkami a vzkvétá prodej předmětů s motivy města.

  Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

  A to zdaleka není vše. Jak káže staré valencijské přísloví, není slavnosti bez ohně, hluku a prachu. Každý den v 14:00 proto probíhá na hlavním náměstí Plaza de Ayuntamiento ohňostroj za bílého dne, takzvaná „mascleta“ desetiminutová petardová show, kterou pravidelně sleduje cca 10 000 lidí a několik vrtulníků.  Víkendy doprovází i noční verze masclety a poslední noc Las Fallas uzavírá velkolepý ohňostroj v bývalém korytu řeky Turia.

  7. Některá ze sousoší Las Fallas dosahují několika desítek metrů a jejich cena se pohybuje v řádově ve stovek tisících euro. Zdroj – Divine Nomads

  Město Valencie na letošní Las Fallas vyhradilo „pouhých“ 7,6 miliónů eur, což je sice méně než v posledních letech, ale nepochybně budou mít návštěvníci o zábavu postaráno.

  Článek zpracovali exkluzivně pro web www.nasregion.cz Divine Nomads.


  Témata:

  Nepřehlédněte