• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

  15.3.2019
  Marcel Mihalik

  Dej si šlofík, budeš profík. Před důležitým závodem, podle profesorky neurologie Soni Nevšímalové, tak činil i nejrychlejší atlet historie Usain Bolt. Dlouhý a kvalitní spánek prospívá zdraví. Naopak nedostatečný, může mít pro člověka nepříznivé důsledky, jako je obezita, rakovina, Alzheimerova nemoc či vrásky v obličeji už v rané dospělosti. A co je nezdravé? „Spát 6 a méně hodin. Ideální délka spánku u dospělého je 7 až 9 hodin,“ říká odbornice na spánkovou medicínu.

  Kdo chce vytrvale a ve zdraví žít, měl by si dopřávat vydatný spánek. Na tom se odborníci shodují. Spánkové medicíně se v Česku věnuje profesorka neurologie Soňa Nevšímalová a u příležitosti Světového dne spánku, který je dnes, poskytla rozhovor pro Náš REGION. „Spánek a správné vylučování spánkového hormonu melatoninu má podstatný význam pro vývoj dětského mozku. Podílí se na rozvoji intelektových funkcí, řeči, chování, ale i pohybových dovedností a tělesném růstu,“ vysvětluje Nevšímalová, proč je pro děti a zejména dospívající důležitý pravidelný spánek. Jiné důvody pro něj jsou potom u dospělých.

  Stát zvýhodní byznys, kam investoval premiér. Babiš zvýšil doplatek na děti ze zkumavky

  „Spánek je důležitý pro regeneraci tělesných i duševních sil, paměťové procesy, imunitu, hormonální a metabolické pochody včetně udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Rovnováha některých hormonů vylučovaných ve spánku brání vzniku obezity,“ potvrzuje lékařka. Dlouhý spánek je podle ní prevencí zvýšeného krevního tlaku, infarktů, cévních mozkových příhod, cukrovky a je ochranou i proti rakovinnému bujení.

  Praha hledá strážníky. Zn. plat až 44 tisíc korun měsíčně

  Současné výzkumy potvrzují význam spánku pro zdraví mozku. Mozek totiž během spánku odplavuje toxiny, které vznikají v průběhu dne a jejich akumulace by mohla mozek poškozovat. Spánek také pomáhá mozkovým spojením zůstat v kondici a pracovat naplno, obzvláště pokud se člověk během dne učil a potřebuje si zapamatovat nové věci.

  Melatonin jako dirigent času

  Rytmus spánku a bdění má na starosti mozek, konkrétně hypotalamus, který řídí produkci hormonu melatoninu. Ten vzniká v epifýze a uvolňuje se během tmavé části 24hodinového cyklu, a zpětně ovlivňuje činnost hypotalamu. „Melatonin je tak doslova dirigentem našeho času. Pro tělo je signálem, že je noc, a tedy vhodná doba na spánek,“ přibližuje profesor Karel Šonka, a dodává: „melatonin má také ještě významnou roli v tom, že pomáhá synchronizovat cirkadiánní rytmus generovaný v různých tkáních těla, aby 24hodinový rytmus byl v celém těle stejný a synchronní“.

  Klidná čtvrť se proměnila v dopravní peklo

  S přibývajícím věkem se ovšem tvorba melatoninu zpomaluje. I proto mívají starší lidé tak často potíže se spánkem. Tělu je pak možné hormon dodávat uměle, ovšem na lékařský předpis. „Exogenní melatonin, podávaný perorálně, má slabý hypnotický účinek ale silný účinek na nastavení 24hodinového rytmu. Pomáhá například při léčbě změny rytmu po přeletu více časových pásem (tzv. jet lag syndrom), léčbě nesprávného načasování doby spánku a léčbě nesprávného trvání cirkadiánní periody u některých nevidomých,“ popisuje Šonka.

  V mnoha zemích světa je proto melatonin dostupný ve formě doplňku stravy. Platí to i v rámci Evropské unie (EU). Česká legislativa to ale zatím neumožňuje.

  středočeský kraj, jermanová

  Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

   

  Rituály ke kvalitnímu spánku: „Spánkové desatero“

  1. Vytvořte pravidelný čas spánku a bdění.

  2. Pokud jste zvyklí zdřímnout si přes den, nespěte víc než 45 minut.

  3. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu 4 hodiny před spaním. A nekuřte.

  4. Vyhýbejte se kofeinu 6 hodin před spaním. Kromě kávy se to týká i čaje, limonád a čokolády.

  5. Vyhýbejte se těžkým, kořeněným nebo sladkým potravinám 4 hodiny před spaním. Lehké jídlo před spánkem můžete.

  6. Cvičte pravidelně, ale ne těsně před spánkem.

  7. Používejte pohodlné a příjemné ložní prádlo.

  8. Zjistěte, v jaké teplotě se vám dobře spí, a udržujte místnost dobře větranou.

  9. V noci se vyhýbejte rušivým zvukům a pokuste se co nejvíce eliminovat světlo.

  10. Vyhraňte svoji postel pouze pro spánek a sex, nepoužívejte ji k práci nebo jinému odpočinku

   

   

  Kolik spánku potřebujeme

  Novorozenci                                  14 – 17 hodin

  Kojenci                                           12 – 15 hodin

  Batolata                                          11 – 14 hodin

  Předškolní děti                              10 – 13 hodin

  Školní děti                                       9 – 11 hodin

  Dospívající                                      8 – 10 hodin

  Mladí dospělí a střední věk         7 – 9 hodin

  Staří dospělí                                    7 – 8 hodin  Nepřehlédněte