Hrady a zámky na Liberecku otevírají náruč, ve Frýdlantu se ale natáčí pohádka

1.6.2021
Fefík

Na Hrubém Rohozci sice probíhá oprava říms a okapových svodů ve vnitřním nádvoří zámku. Nicméně zámek bude otevřen veřejnosti – tři prohlídkové trasy byly obohaceny o drobné předměty, dokreslující život aristokracie a jejich personálu na počátku 20. století, v nabídce zůstává také zkrácený okruh pro rodiče s dětmi (25 minut). Prokážete-li se na Hrubém Rohozci vstupenkou ze zámku Sychrov, hradu Trosky, ZOO Liberec, zaplatíte místo plného snížené vstupné.

Na hradě Grabštejn se taky opravuje, začala oprava tzv. Malého nádvoří. Stavební práce mají za úkol stabilizovat jednak sklepní klenby pod kaplí sv. Barbory, a také dnes již nefunkční podzemní chodby sloužící původně jako spojovací provozní koridor mezi kuchyní a dalšími částmi hradu. Po archeologickém výzkumu, který pátrá po zbytcích původního hradu a který potrvá asi dva až tři měsíce, přijde na řadu oprava kleneb, položení nové dešťové kanalizace a uvedení nádvoří do původního stavu. Náročné archeologické i stavební práce si vyžádají změny v návštěvnickém provozu, neboť nádvoří, přes které vedou všechny prohlídkové okruhy, zůstane pro veřejnost uzavřeno, a proto zůstane, až na výjimky, zavřena také věž. Ta se bude zpřístupňovat pouze mimořádně, nejbližším termínem je 12. červen u příležitosti akce Víkend otevřených zahrad. Základní prohlídkový okruh pro letošní sezonu nabídne prohlídku archeologické expozice i kaple, se zahájením provozu bude na hradě opět fungovat oblíbená krčma v někdejší konírně.

Navštivte hrad Valdštejn! Dozvíte se, k čemu se užívaly čajové panenky

 Zpřístupněn je v současné době hrad Trosky, ikona Českého ráje. Na 2. nádvoří hradu bylo kompletně zrekonstruováno pódium pro pořádání kulturních akcí. Nadále je před bránou hradu možnost využití psího koutku.

Také Bezděz je už otevřen, dochází vůbec historicky poprvé k zpřístupnění vyhlídky pod kaplí, neboť je zde vybudováno nové schodiště. Vyhlídka je veřejnosti přístupná i v době uzavření hradu. Začala zde také oprava ochozu na Velké hradní věži – ta je pro veřejnost nyní nepřístupná, přístup bude umožněn v červenci a srpnu, od září zde budou práce opět pokračovat.

Královna hor lákala poutníky z celého Pojizeří. O fenoménu poutí se více dozvíte v Kittelově domě

 S otevřením zámku Zákupy pro veřejnost zde bude zahájen i celoroční provoz, neboť je zde nachystána i Zimní trasa. Zámek Zákupy bude tak v Libereckém kraji vedle stávajícího Sychrova druhým celoročně zpřístupněným objektem v rámci Národního památkového ústavu. Na Zákupech byla o loveckou chodbu plnou trofejí a dobových vycpanin rozšířena trasa Interiéry 1. patra a zámecká kuchyně, od června zde bude samostatná trasa pro děti a jejich doprovod v zámeckém sklepení pod názvem Nadpřirozené a pohádkové bytosti.

Na hradě a zámku Frýdlant do 3. června natáčí Česká televize pohádku a tak je objekt pro veřejnost uzavřen, po zpřístupnění čeká návštěvníky doplněná obrazárna, kam byly přidány restaurované obrazy frýdlantských majitelů Z hlediska stavební obnovy je zde plánována oprava fasády kastelánského křídla, oprava ale nebude mít vliv na návštěvnický provoz.

 Nepřehlédněte