Hromadné propouštění a žádosti o příspěvek. Jaké obory jsou nejohroženější

8.5.2020
Redakce

„Za duben obdržela naše krajská pobočka tři oznámení o hromadném propouštění. Názvy firem bohužel nemůžeme uvést, ale jednalo se o společnost podnikající ve sklářském odvětví, provozovatele videoloterijních terminálů a poskytovatele volnočasových aktivit,“ uvedla ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

Řada firem využila podle Sadílkové kurzarbeitu. „V rámci programu Antivirus přijala krajská pobočka v Liberci celkem 1714 žádostí o poskytnutí příspěvku na náhradu mzdy,“ doplnila. Ne všichni ale uspěli. Se zaměstnavateli v Libereckém kraji uzavřel úřad práce 1656 dohod, podpořil 16 289 zaměstnanců a na náhrady mezd vyplatil přes 89,47 milionu korun. O podporu podle Sadílkové nejčastěji žádají zaměstnavatelé z automotive a cestovního ruchu.

V celostátním měřítku vzrostla v dubnu nezaměstnanost také o 0,4 procentního bodu, je ale nižší – 3,4 procenta. Bez práce bylo v zemi na konci měsíce 254 040 lidí, což je o 28 362 víc než v březnu. Příliv uchazečů o práci zaznamenaly v dubnu úřady ve všech 77 okresech. Mezi kraji hlásí nejvíc nově evidovaných Moravskoslezský kraj a Praha. Naopak nejméně nových uchazečů o práci zaznamenali v Pardubickém kraji.

Restart restaurací. Liberec chce zrušit poplatky za zahrádky

„O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří přicházejí z oblasti služeb – zejména veřejného stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, silniční nákladní dopravy a zprostředkování služeb. Řada lidí vyčkávala s evidencí do doby, než se ujasní podmínky podpůrných programů,“ komentoval dubnový vývoj na trhu práce ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín. Do evidence se podle něj hlásili i pendleři a také drobní podnikatelé a řemeslníci, kteří kvůli koronavirovým omezením přerušili v dubnu činnost.

V souvislosti s koronavirovou pandemií ubylo v Česku dubnu i volných míst. Úřady jich nabízely 332.748, což je o 9539 méně než v březnu. Volných míst je stále víc než uchazečů o práci, u 77 procent volných pozic ale zaměstnavatelé uvedli, že mají zájem o zahraniční pracovníky. Na jedno volné místo aktuálně v zemi připadá 0,8 uchazeče, nejvíc pracovních příležitostí je v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji.

Úbytek volných míst zaznamenaly i úřady v Libereckém kraji. V dubnu jich nabízely 10.228, o 429 méně než v březnu. Na jedno volné místo připadá v kraji 1,1 uchazeče. Nejhůř hledají uplatnění nezaměstnaní na Jablonecku, kde je jedno místo pro 1,9 uchazeče.

vera/čtk

Přehled případů na začátku týdne. Na počet obyvatel stále nejhorší situace v Karlovarském kraji


Témata:

Nepřehlédněte