• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hrozná smrt dětí v autosedačkách. Umírají až sedmkrát více. Jak vybrat správnou a bezpečnou?

  30.4.2018
  Bohumil Brejžek

  Málokdo pochybuje o tom, že není v lidských silách udržet dítě na klíně v případě nárazu. Přesto je smutnou skutečností, že děti umírají při dopravních nehodách sedmkrát častěji, pokud nesedí ve schválené autosedačce, která odpovídá jejich váze a výšce.

  Na koupi sedačky vezměte dítě s sebou

  Při nákupu nové autosedačky je nejlépe ji vyzkoušet přímo s dítětem, které v ní bude jezdit. Nechejte si od prodejce předvést, jak ji namontovat. Požadujte návod v češtině a v případě systému Isofix také schválení konkrétní autosedačky pro váš typ automobilu.

  Kulaťák je nebezpečné místo a měl by se změnit. Podaří se to konečně?

  Jak zjistíte, že kupovaná sedačka odpovídá právě hmotnosti a výšce vašeho dítěte? To se dozvíte ze speciálního štítku, který je na každé autosedačce. Co všechno lze z něj vyčíst? Nejdůležitější informací je hmotnost, zatímco soupis kódů určuje výrobce a kód schválení. Někdy se ještě udává věková hranice, pro kterou je sedačka určena.

  Kde nalézt zdravotnickou pomoc? Napoví nová krajská mapa

  Věnujte pozornost umístění

  Jak sedačku správně do auta umístit? Buď ji můžete dávat na přední sedadlo, nebo na sedadla zadní, proti směru nebo ve směru jízdy. V okamžiku, kdy ji budete montovat na sedadlo přední, musíte dát pozor na airbag u spolujezdce. Sedačku lze použít pouze v případě, že se airbag dá vypnout – což hlavně nesmíte zapomenout učinit.

  Jára zachránil kamarádovi život, Katka se stará o nemocnou sestřenici. Dětské činy roku 2017 dojmou k slzám

  Na zadních sedadlech bývá stále častěji systém Isofix – pozor, bývá schválen vždy pouze pro určitý typ vozu – jinak musíte sedačku poutat do běžných pásů. Pokud tedy nemá vozidlo systém Isofix, poutá se sedačka bezpečnostním pásem. Pokud je správně uchycena, tak se s ní téměř nedá pohnout. Dále zkontrolujte, zda bezpečnostní pás správně přiléhá na tělo. To zvládnete jednoduchou kontrolou, když zastrčíte ruku naplocho pod pás. Pás nesmí jít v žádném případě přes krk dítěte, to by bylo velice nebezpečné.

  Máte-li Isofix, použijte ho

  Co to je Isofix? Laicky řečeno, kovová oka v sedadle automobilu mezi opěradlem a sedákem, většinou nejsou na první pohled vidět, Zda má vaše auto potřebné vybavení na použití tohoto systému, si nejsnáze ověříte v manuálu auta. Většina z relativně nových aut tento systém podporuje, umístění příslušenství k instalaci se však liší podle druhu auta a někdy může být i skryté.

  5 věcí, které Pražany nejvíc štvou: Bezohlední spoluobčané, špína, turisté a problémy v dopravě

  Isofix je určitě bezpečnější, sedačky s ním dosahují lepších výsledků v bezpečnosti, a navíc je větší jistota připoutání. Dle statistik pojišťoven jsou isofixové sedačky v 97 procentech správně připoutány, ale pouze 30 procent sedaček připoutaných pomocí pásu je připoutáno správně. Autosedačka by zkrátka měla být pro vaše dítě nejen příjemná a pohodlná, ale hlavně bezpečná.

  A dokdy jste povinni vozit dítě v dětských zádržných systémech? Do výšky 150 centimetrů nebo hmotnosti 36 kilogramů, poté v běžných pásech, eventuálně s podsedákem.  Nepřehlédněte