I přes prázdné regály je potravin dost. Obchodům chybí doplňovači zboží

Desinfekční gely a polohrubá mouka. To je zboží, které nejčastěji chybí v regálech obchodů, jak zjistil Náš REGION. V některých časech zákazníci nenajdou na svém běžném stanovišti v prodejně ani pečivo. Prázdná místa pak fotí, zveřejňují na sociálních sítích a zažehají paniku. Obchodníci obavy mírní, zásob je podle nich dost. A také nabírají brigádníky, aby zajistili plynulý chod.

Antibakteriální a desinfekční gely jsou nedostatkovým zbožím číslo jedna. A to zřejmě nejen v Česku, ale i v zahraničí. Zákazníci kvůli pandemii koronaviru hromadně zkupují trvanlivé potraviny. Mezi nimi polohrubou mouku, rýži, těstoviny, konzervy, droždí, olej a další. Náš REGION během týdne v různých časech navštívil obchodní řetězce s potravinami v Praze, Slaném, Ústí nad Labem, Mostě, Lounech a Chomutově.

Co dříve bylo divné, dnes je běžné. Normální je chodit na veřejnosti se zakrytou pusou i nosem, vyzývá Hřib

Z terénního šetření vyplynulo, že nejhorší je pro spotřebitele sehnat vedle desinfekce a antibakteriálních gelů polohrubou mouku. Většina ostatních potravin je dostupná v každém čase. V jednom a tom samém obchodě například chybělo v 10 hodin droždí, hodinu na to ale v tom samém obchodě už bylo doplněno. Dvě hodiny před zavírací dobou obchodu zákazník už někde stěží najde pečivo. Přesto je poznání pozitivní: zásob je dostatek.

hejtmanka

“Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

Potvrzuje to i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Tomáš Prouza. „Jednotlivé obchodní řetězce v posledních dnech navyšují zásoby potravin a dalšího zboží. Reagují tak na zvýšenou poptávku ze strany zákazníků v souvislosti s rizikem nového typu koronaviru. Panika proto rozhodně není na místě. Velcí obchodníci mají dostatečné zásoby potravin a dalšího zboží pro případ krizového stavu,“ uvedl.

Obchodní dům Kotva ve vánoční výzdobě.

Do obchodu mohou zákazníci jen s rouškou. V Praze k tomu vyzývá krizový štáb

„Výrobu potravin navyšují rovněž jednotliví dodavatelé. Pokud v některém obchodě není krátkodobě nějaké zboží k dispozici, je to dáno pouze tím, že většina obchodů nemá vlastní velké sklady, ale jsou zásobovány průběžnými rozvozy. Jakýkoli výpadek je proto pokryt v řádu několika hodin,“ doplnil Prouza.

Nabírají brigádníky

Vyšší poptávku ze strany zákazníků vnímají obchodní řetězce, které se v této situaci snaží jednak ulevit vlastním zaměstnancům nabíráním brigádníků, jednak tím umožnit plynulý chod prodejen.

„Naši zaměstnanci dělají maximum pro to, aby byl zabezpečen plynulý chod našich prodejen. Přesto je potřeba zajistit brigádníky na pozice zaměstnanců, kteří zůstali doma s dětmi. V současné situaci poptáváme brigádníky na výpomoc do všech našich prodejen,“ uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Doplnila, že mezi uchazeči o brigádu jsou například vedle studentů i ti, kdo nemohou momentálně vykonávat své zaměstnání.

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Ministerstvo zdravotnictví v distribuci respirátorů selhalo, říká pražský primátor Hřib

Výpomoc oceňují i v Lidlu. „Aktuálně nabíráme brigádníky na výpomoc jak do prodejen, tak i logistických center, abychom našim stávajícím zaměstnancům tuto náročnou situaci alespoň trochu odlehčili a zajistili jim alespoň minimální odpočinek,“ řekla mluvčí obchodů Lidl Zuzana Holá.

FOTO: Prázdné regály v obchodech budí v lidech paniku

Prázdné regály v obchodech budí v lidech paniku - prazdny regal, obchody, prodejci5Prázdné regály v obchodech budí v lidech paniku - prazdny regal, obchody, prodejci4Prázdné regály v obchodech budí v lidech paniku - prazdny regal, obchody, prodejci3Prázdné regály v obchodech budí v lidech paniku - prazdny regal, obchody, prodejci2Prázdné regály v obchodech budí v lidech paniku - prazdny regal, obchody, prodejci1

Těmi, kdo jsou vedle zdravotníků v první linii, jsou tak i prodavači a prodavačky. Často jsou ale terčem neurózy a paniky lidí. „Víc než kdy jindy. Víc i než před Vánoci jsou teď na nás lidé zlí. Řvou na prodavačky, že chybí zboží. I když je to dočasně, nechtějí to pochopit a viní z toho nás,“ uvedla paní Věra doplňující zásoby v obchodním řetězci v pražských Vršovicích.

Veřejnost by si mohla uvědomit, že prodavačky a prodavači nastavují v tak rizikové situaci vlastní zdraví, aby národ pro samý konzum neuhynul.

bezinky
Dnes, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Dnes, 12:22
Hrady a zámky otevřeli své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Dnes, 11:37
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
Reklama