• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Indický doktor operuje zadarmo. Pomohl už více než 37 tisícům lidí s rozštěpem

    15.12.2021

    Světová média zaujal příběh doktora Subodha Kumara Singha. Indický lékař svůj život zasvětil lidem, především dětem, s rozštěpem patra nebo rtu.

    Rozštěp je vrozená vývojová vada způsobená abnormálním vývojem obličejových výběžků. Zatímco u nás je tato anomálie úspěšně léčená, v zemích s omezenou lékařskou péči jsou její nositelé vyčleňováni ze společnosti a tabuizováni. Jedním takovým příkladem je Indie.

    Plastický chirurg Martin Molitor: Míru utrpení nelze měřit významností tělesné vady

    „Děti s rozštěpem nemají potřebný přístup k mléku. Spousta z nich umírá na podvýživu a přestává růst. Kvůli problémům s řečí často odchází ze školy nebo jsou šikanovány. Později si těžko hledají práci a okolí je nepřijímá. Jejich matky jsou obviňovány, proklínány a opouštěny za to, že porodily dítě s rozštěpem. Tohle všechno může vyřešit operace,“ vysvětluje Dr. Subodh Kumar Singh, plastický chirurg, jeho příběh zaujal novináře. Muž si dal totiž za úkol, že rozštěpy bude operovat bezplatně.

    Sám pochází z nuzných podmínek a jenom díky pomoci starších bratrů si mohl dovolit vystudovat medicínu. V roce 2004 začal společně s neziskovou organizací Smile Train, specializující se na korekční chirurgii, poskytovat bezplatné zákroky. Do dnešních dnů pomohl už více než 37 tisícům lidí, především malých dětí, kterým život komplikoval rozštěp. S pomocí neziskovky školí také další doktory napříč celou Indií.

    „Jsem hrdý na to, že mám tu moc měnit životy lidí. Jedna operace pozitivně ovlivňuje více než jednu rodinu a život jednotlivce. Nic mi nedělá větší radost než vidět, jak rodina po zákroku znovu přijímá svou snachu a neviní ji za deformaci,“ uzavírá.

    Zdroj: The Better India



    Nepřehlédněte