Plastický chirurg Martin Molitor: Míru utrpení nelze měřit významností tělesné vady

Operoval syrské uprchlíky v Jordánsku, pomáhal potřebným v Sierra Leone, rovněž ale vrací sebevědomí lidem v České republice. „To jestli člověk trpí proto, že mu chybí ruka, nebo proto, že se mu smějí kvůli velkému nosu nebo malým prsům, je už pouze jiný zdroj stejné emoce. A míru utrpení nelze měřit velikostí nebo významností tělesné vady,“ říká Martin Molitor, přednosta kliniky plastické chirurgie Nemocnice na Bulovce a primář soukromé plastické kliniky Yes Visage.

Vybavíte si první pocity, které jste zažil na lékařské misi v západoafrickém Sierra Leone při střetu s realitou poválečné oblasti, kde člověk naráží na smrt a znetvoření na každém kroku?

Bylo to spíše překvapení než strach nebo znechucení. Již přílet na letiště ve Freetownu byl zajímavý. Naše letadlo bylo na celém letišti jediným funkčním strojem, pak u letištní haly stály ještě dva rezavé vrtulníky. V letištní hale nefungovala elektřina, tak jsme si všichni svítili mobilními telefony. Současně jsme to byli my, kteří jsme byli ti „jiní“, bílí Evropané. Nicméně i přes z našeho pohledu naprostý zmatek a bídu mi lidi přišli spokojení a svým způsobem šťastní. To bylo to zvláštní zjištění, lidé žijí v podmínkách, které mají, umí s tím pracovat a vytvořit si své vlastní štěstí.

Plastická medicína se rozvinula po první světové válce, kdy chirurgové museli operovat válečné úrazy. Věděl jste už jako student medicíny, že se chcete vydat právě tímto směrem ?

Bohužel musím přiznat, že k plastické chirurgii jsem se dostal tak trochu jako slepý k houslím. Výuka plastické chirurgie na lékařských fakultách není nějak silná ani nyní. Z hlediska priorit, co se musejí studenti k provádění lékařské praxe naučit, je to spíše vedlejší obor. V době mých studií, tedy asi před 30 lety, to bylo ještě o něco horší.

Studenti tak nemají příležitost získat o plastické chirurgii dostatečně bohatý obraz, který by je zaujal. Nicméně mě stále lákal obor chirurgický, rekonstrukční a snil jsem o traumatologii. Osud chtěl, abych začínal jako gynekolog a k plastické chirurgii jsem se dopracoval postupně, když jsem pochopil, že je to krásná, jemná, rekonstrukční chirurgie. Ten přístup k chirurgii, ke tkáním, k dosaženému výsledku mě naprosto uchvátil.

Už jsi čet‘ Mladý svět? Velikonoce, nebo svátky jara? A je to v tom takový rozdíl?

Jak se vám v kontrastu zážitků z poválečných zón operují zdraví lidé, kteří „jenomtouží vypadat lépe? Uvědomují si takoví pacienti, že i estetická plastická operace představuje riziko?

Je to zvláštní, ale stále léčím lidi, kteří trpí. Slovo pacient pochází z latinského slova „patior“, což znamená trpět. Stejný základ má i slovo „patientia“ trpělivost, tedy v podstatě trpět a čekat až to pomine. Pacient je tedy „člověk trpící“. To jestli člověk trpí proto, že mu chybí ruka, nebo proto, že se mu smějí kvůli velkému nosu nebo malým prsům, je už pouze jiný zdroj stejné emoce. A míru utrpení nelze měřit velikostí nebo významností tělesné vady.

Znám příběhy mladých lidí, na pokraji psychického vyčerpání kvůli šikaně z důvodu nějaké drobné tělesné nedokonalosti. Také znám lidi po těžkém úrazu s výrazně omezenou funkcí třeba ruky, ale naprosto spokojené a šťastné. Je to neuvěřitelně, ale mám podstatně víc hluboce vděčných pacientů z praxe privátní estetické, než z praxe rekonstrukční v nemocnici. Mám několik estetických pacientek, které mi posílají pravidelně a již dlouhá léta přání k narozeninám, k Vánocům a Velikonocům. Nebo mi jenom tak pošlou fotku z dovolené nebo z lyžovačky s přáním hezkého dne. Nemám ani jednoho stejného pacienta z praxe rekonstrukční. Pokud byste se mě ptali, komu jsem více pomohl, tak asi těm, kterým stojí za to si na mě vzpomenout a napsat mi.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 7/2021, který vyšel 1. dubna

Zdroj: A 11

Kateřina Staňková

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama