• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Inspekce stáhla z trhu smrtelně nebezpečnou dekoraci. Může způsobit zásah proudem

    12.8.2021

    Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nebezpečnou vánoční světelnou dekorací ve tvaru svíčky dovezenou z Číny. Pokud se uživatel dotkne části výrobku, která je pod napětím, může mu zásah elektrického proudu způsobit vážný úraz, případně až smrt. Tento týden už ČOI nechala stáhnout z trhu podobný výrobek ve tvaru soba.

    Inspekce zjistila, že napájecí přívod není bezpečně ukotven k elektronické jednotce pro světelné efekty a také není dostatečně zajištěn proti vytržení, protože je připojen pouze tavnou hmotou a pájením. Navíc mechanická pevnost elektronické jednotky pro světelné efekty není podle zjištění ČOI dostatečná. Z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, čímž se zpřístupní takzvané živé části výrobku. „Uživatel se dotkne živé části výrobku, která je pod napětím, a dojde k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu,“ varovala ČOI.

    Inspekce výrobek nahlásila ministerstvu průmyslu a obchodu a informace zveřejnila v evropském seznamu nebezpečných výrobků RAPEX.

    adp/ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte