Inteligentní orangutani, na rozdíl od ostatních zvířat, plánují do budoucna

Další fotky

Orangutani jsou zajímaví tím, že nežijí jen v přítomnosti. Pamatují si, co dělali a jsou schopni plánů do budoucna.

Orangutani patří k nejinteligentnějším primátům vůbec. Umí používat nástroje, a dokonce si je podle potřeby upravují tak, aby je mohli lépe využívat. V rámci své komunity si předávají získané zkušenosti a dovednosti, v podstatě se učí jeden od druhého.

Jsme chytřejší než opice? Testy odhalí naše slabiny

Předmětem studia vědců jsou orangutani již několik desetiletí, přičemž vědci u nich odhalují stále nové vlastnosti. Jedno z nejnovějších a zároveň velice převratné je zjištění, že orangutani umí myslet dopředu.

První pokusy na tomto poli byly uskutečňovány s orangutany žijícími v zoologických zahradách. Zoology však nesmírně zajímalo, jak je to s orangutany žijícími ve volné přírodě. Vzhledem ke své obtížnosti a náročnosti trval průzkum volně žijících orangutanů v husté tropické vegetaci na Sumatře několik let, neboť orangutani jsou samotáři žijící převážně v korunách stromů.

Fotografií roku Czech Press Photo 2018 je snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem

Orangutani se po pralese pohybují osamoceně, kromě samic s mláďaty, které se drží v blízkosti vůdčího samce, ovšem mezi sebou jsou v neustálém kontaktu, tvoří jakési volné společenství na určitém území. Samice jsou tiché a pouze naslouchají, vůdčí samec se ozývá, hlasitě křičí. Křik samců je díky jejich velikým lícním vakům slyšet až do vzdálenosti několika set metrů.

Američani poslali do vesmíru šimpanzí mládě z volné přírody

Vůdčí samec křik během dne vysílá tím směrem, kam se chystá vydat. Je to signál jak pro samice s mláďaty, aby se příliš nevzdálily od vůdčího samce, tak i pro ostatní, slabší, podřízené samce, aby se drželi v dostatečném odstupu vzhledem k pohybu vůdce společenství, aby tak nedošlo ke střetu a ke konfliktu.

Vědci na základě výzkumu ve volné přírodě odhalili, že zcela stejně se vůdčí samci projevují také večer, kdy už se nikam dál nejde. Jedná se o pokyn týkající se již až následujícího dne. Všichni členové společenství tento pokyn nejen vnímají, ale zároveň si ho i pamatují, takže ráno přesně vědí, jakým směrem se vypravit. V podstatě je to tak, že vůdčí samec večer naplánoval a vytýčil směr cesty a ostatní si večer tento jeho plán na druhý den zapamatovali…

FOTO: Orangutan

Orangutan - mlade orangutanOrangutan - SumatraOrangutan - OrangutanOrangutan - OrangutanOrangutan - Orangutan
Další fotky
Orangutan - OrangutanOrangutan - OrangutanOrangutan - OrangutanOrangutan - Orangutan

Až do roku 1996 vědci rozeznávali pouze jeden druh orangutana, dělený na dva poddruhy, sumaterského a bornejského. Jejich genetické srovnání však vědcům ukázalo, že se jedná o dva plnohodnotné druhy s odlišným genomem. Oba druhy se od sebe oddělili přibližně před čtyři sta tisíci lety, mnohem dříve, než vědci vůbec předpokládali. Orangutan bornejský se dnes podle oblasti, kterou obývá, dál dělí na další tři zeměpisné poddruhy. Jedná se o orangutana bornejského východního, který je nejmenší ze všech tří poddruhů, orangutana bornejského jihozápadního, což je největší poddruh a orangutana bornejského severozápadního střední velikosti.

Dnes, 07:30
Britská média oznámila zprávu o úmrtí šedesátiletého pilota British Airways Nicholase Synnotta. Muž zemřel několik...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Včera, 07:29
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Včera, 07:29
Sezona opalování je tady. Proti škodlivým složkám slunečního záření je nutné se chránit. Jenže mnohé...
Včera, 07:20
Byla jednou z nejvýraznějších postav české kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Všichni si ji pamatujeme...
12.6.2021
Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se...
11.6.2021
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem, jenž dosahuje délky...
11.6.2021
V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko...
11.6.2021
Devadesátiletý muž se dočkal okamžiku, ve který už ani nevěřil. Po 58 letech se setkal...
11.6.2021
Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční...
11.6.2021
Panna Kateřina Lehouská z Malevic, pohání Václava Lehouského odtud z Malevic, viniti téhož Václava chce...
Reklama