Jak funguje ptačí peří. Jeho původ můžeme hledat již v období dinosaurů

Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.

Peří je pro ptáky naprosto životně nezbytné. Jelikož je pro ně tak důležité, nejméně jedenkrát za rok ho ptáci kompletně obnovují, což se u každého jedince může týkat počtu až dvacet pět tisíc per.

Tento proces, tzv. přepeřování, je řízen hormonálně a periodicky se opakuje. Pokud výměně podléhají všechna pera, jedná se o přepeřování úplné, když se však obměňuje peří pouze na některých částech těla, mluvíme o přepeřování částečném. Přepeřování pro ptáky znamená oslabení a stres a při ztrátě většího množství letek také rovněž i dočasnou ztrátu schopnosti létat.

90 procent ptáků zachovává svým partnerům věrnost. Co jste o ptačích vztazích nevěděli

Peří mimo jiné tvoří rovněž konturu ptačího těla, plochu křídel a ocasu. Zároveň je však velice lehké, takže ptákům umožňuje létat. Je také účinným tepelným izolantem. Sucho a teplo je nezbytné pod ptačím peřím udržet. V případě vodních druhů ptáků je kvůli vlhku a chladu potřeba vodu udržet od těla. Izolační vrstvu tvoří maz z mazových žlázek u ocasu. Někteří ptáci zase dávají přednost suché hygieně, což známe kupříkladu od našich slepic jako „popelení“. Tyto druhy ptáků se tak zbavují nejen mastnoty, ale i parazitů.

Opeření dospělých ptáků je dvouvrstevné. Spodní, hluboká péřová vrstva prachového peří je nejjemnější a zároveň nejhřejivější část opeření. Proto se právě prachové peří používá do teplého oblečení. Vrchní, obrysové peří, které zlepšuje aerodynamické vlastnosti při létání, se nazývá také peří krycí, protože chrání povrch hlavy, krku, těla i nohou.

Češi milují pozorování ptáků. Barevné anomálie můžete hlásit ornitologům

Ptačí letky najdeme na ocase a křídlech ptáků. Jedná se o nejsilnější ptačí pera. Právě díky nim mohou ptáci létat a kormidlovat. Rejdovací jsou pera na ocasu, která ptákům pomáhají kormidlovat a držet balanc. Obvykle bývají prodloužená a asymetrická.

První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků jsou ptáci jednou ze specializovaných skupin právě těchto teropodních dinosaurů.

FOTO: Ptačí peří

Ptačí peří - pero periPtačí peří - pavPtačí peří - racekPtačí peří - Teropoda TheropodaPtačí peří - pero peri pstros
Dnes, 17:45
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
Dnes, 17:23
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Dnes, 16:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Khamoro 2018
Dnes, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Dnes, 15:35
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Dnes, 13:25
Familiárně se mu říká Ötzi, vědecky Homo tyrolensis, a jde o přirozeným způsobem vzniklou mumii...
Dnes, 11:15
Podle všeho jsou před námi ještě krásné podzimní dny. Kolem svátku svatého Václava bývá pěkné...
Dnes, 09:05
Jiřiny patří mezi letní i podzimní klasiku. Dodnes uchvacují nádhernou rozmanitostí květů a na trhu...
Včera, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Včera, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
meditace
Včera, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Reklama