• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak připravit dítě na střední školu? Hleďte na jeho zájmy, nikoliv na vlastní přání

  6.11.2017
  Zuzana Půrová

  Nastoupil váš potomek v září do posledního ročníku základní školy a už brzy ho čeká rozhodování, na jakou střední školu si podá přihlášku nebo je z něj čerstvý páťák a společně se rozhodujete, zda dokončit základní školu nebo zkusit zkoušky na víceleté gymnázium? Co si počít a kde hledat pomoc?

  Pro stovky dětí je letošní školní rok přelomový. Na konci školního roku opustí „své“ základky a začnou další životní etapu na gymnáziích či středních odborných školách. I když se zdá být dubnový termín daleko, rozhodnout se a vzápětí se začít připravovat, by děti měly co nejdříve.

  Pro střední školy se přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka konají v několika termínech od 12. do 17. dubna, náhradní termín bude v květnu. Děti, které se plánují hlásit třeba na konzervatoř, ale musejí počítat s talentovou zkouškou, která je naplánována už na leden.

  Pokud chcete, aby se váš syn či dcera na přijímačky připravovali důsledně a pečlivě, vyberte jim nějaký přípravný kurz. V Praze se jich koná celá řada, a to jak pro střední školy a gymnázia, tak i víceletá gymnázia. Výhodou je, že děti se učí z matematiky a češtiny přesně to, co je potom bude čekat u přijímaček.

  Prvním a nejdůležitějším krokem je však vybrat si, kam se vůbec bude potomek hlásit. Pokud máte jasnou představu o tom, jakou školu by mělo dítě vystudovat, zabrzděte. Výběr by měly ovlivňovat i zájmy a přání budoucího středoškoláka. Jinak můžete brzy po nástupu na střední školu narazit.

  Pokud ho škola nebude bavit, nebude mít motivaci se snažit a spíš se bude jen trápit. Počítejte navíc s tím, že i když se dítě dostane na školu, kterou si samo zvolilo, mohou se jeho školní výsledky oproti těm ze základní školy zhoršit. Na střední škole jsou na studenty kladeny mnohem vyšší nároky. Pokud si nejste jisti, zda dítě na ten který obor takzvaně „má“, obraťte se na školního výchovného poradce.

  Rozhodně nepropásněte dny otevřených dveří, které vám o škole mnoho prozradí. Můžete si ji pečlivě prohlédnout, popovídat si s učiteli, nahlédnout do výuky a trošku nasát školní atmosféru. Nevynechejte ani pátrání na internetu. Ne vše, co tam o škole najdete, je samozřejmě pravda a zprávy je tak třeba filtrovat. Můžete ale třeba najít něco o historii, pečlivě si prostudovat mimoškolní aktivity a život školy a také narazit třeba na debaty žáků, kteří toho vědí víc než dost.

  Vydejte se také koncem listopadu na 21. ročník přehlídky středního a vyššího odborného školství. SCHOLA PRAGENSIS  se koná koncem listopadu a v Kongresovém centru Praha a představí vám jednotlivé školy, jejich výsledky jak studijní, tak i v oblastech zájmových činností.  Nepřehlédněte