• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jak se zbavit závislosti na nikotinu? Vyzkoušejte tyhle triky

  6.10.2021
  Simona Knotková

  Současný trend velí nekouřit. Nedaří se vám zbavit nikotinové závislosti? Vyzkoušejte osvědčené rady odborníků.

  Vyzkoušeli jste už všechno možné, ale stále se vám nedaří típnout svou poslední cigaretu? Nejste jediní, kdo marně svádí boj se závislosti na nikotinu. Pomoci vám můžou rady americké doktorky Jess Andrade, kterou na TikToku sleduje více než 1,4 milionu sledujících.

  Je kouření stále sexy? Jak ovlivňují cigarety výběr partnera

  jednom z virálních videí prozrazuje pět kroků, díky kterým bude snadnější překonat neodbytnou touhu po cigaretě. „Projděte se po venku, dejte si žvýkačku, snězte nějakou zdravou svačinu, přeorganizujte si aplikace v mobilu, napište kamarádům a poproste je o slova podpory,“ radí.

  O nutnosti podpory okolí mluví také další odbornice, psycholožka Jo Hemmings. „Pokud jste kuřák a chcete přestat, řekněte to své rodině a přátelům. Se svými obavami se můžete také svěřit dalším bývalým kuřákům. Jak to zvládli oni? Co udělali, když na ně přišla chuť? Jak dlouho jim trvalo, než přestali toužit po cigaretě? Příběhy ostatních lidí vám mohou dodat ujištění a motivaci,“ říká žena.

  I kouření podléhá trendům, je zahřívaný tabák budoucností?

  Člověk, který přestává s kouřením, se obvykle potýká s větší nervozitou a stresem. Podle Hemmings je proto užitečné najít si činnost, která nám nepříjemné pocity pomůže redukovat.

  „Někteří z bývalých kuřáků začali běhat, cvičit nebo třeba chodit na pravidelné vycházky. Jiní začali praktikovat dýchací cvičení jako rychlý způsob ke snížení adrenalinu a kortizolu, dvou hormonů zodpovídajících za náhlý příval úzkosti. Můžete také vyzkoušet metodu 4-7-8 – 4 sekundy se nadechujete, 7 sekund držíte dech a 8 sekund vydechujete.“

  Lidé kouří víc doma a na ulici, ale nižší počet cigaret. Může za to protikuřácký zákon?

  Pomoci může také kostka ledu přiložená na zápěstí. Náhlý pocit chladu rozptýlí vaše myšlenky na cigaretu.

  Zdroj: Jess Andrade, Jo Hemmings  Nepřehlédněte