Jak si usnadnit předvánoční úklid? Plánujte

13.12.2020
Marcela Nejedlá

Možná podvědomě cítíme, že úklidem svého příbytku očišťujeme i sebe, protože jsme s ním propojeni a ať chceme, nebo ne, odrážíme jeho stav. Náš příbytek v předvánočním období často obracíme vzhůru nohama, přerovnáme skříně a vyhazujeme staré, nepotřebné nebo poškozené věci. Podle feng-šuej si tím děláme prostor pro příchod nových věcí a splnění svých přání.

Plánujte!

Abychom neztratili sílu uprostřed akce, je potřeba se na úklid připravit. Vyplatí se sepsat si plán a zvlášť těm, kteří nejsou oddaní příznivci uklízení, prospěje hodně podrobný seznam. Je úlevné a povzbudivé z něj pak odškrtávat.

Součástí plánu je i to, zda chcete do uklízení zapojit rodinu – pak se jasně a srozumitelně domluvte se všemi členy, kdo má co za úkol a jaký je termín dokončení, anebo zda budete radši, když vám půjdou z cesty a vyklidí pole. Nezapomínejte – je to vaše rozhodnutí, takže pak nikomu nevyčítejte nedostatek pomoci.

Pokuste si na uklízení vyhradit jeden den a pusťte se do akce hned ráno, nenechte se rozptylovat „jen rychle zkouknu maily“ či „jen na chviličku se podívám na zprávy“. A jak postupovat? Shora dolů, tedy od lustrů, polic a skříněk postupně k luxování a vytírání podlah.

Začněte tím nejtěžším, kuchyní, a pokračujte přes obývací pokoj k ložnici a dětským pokojům. Koupelnu a toaletu si nechte nakonec – tam si přece pořád chodíte pro čistou a vyléváte špinavou vodu.

Úklid snadno, hravě a rychle! Jak na to

Uklízejte ekologicky

Místo kupovaných čisticích prostředků zkuste při úklidu využít ekologičtější domácí – se sodou, octem a citronem můžete byt vycídit stejně dokonale. Domácí čisticí prostředek snadno vyrobíte z hrnku vody, půl hrnku octa, dvou lžic jedlé sody a několika kapek esenciálního oleje. Všechno nalijte a nasypte do rozprašovače a důkladně protřepte.

Když do octa předem naložíte pomerančovou nebo citronovou kůru nebo třeba rozmarýn, můžete potom vynechat esenciální olej a váš domácí čistič bude krásně vonět i tak.

Když nezbývá čas

A co když bude předvánoční nápor práce a povinností tak velký, že vám na úklid zbyde sotva pár hodin? Pak se nedá nic dělat a zvolte expres metodu! Popadněte velkou krabici, projděte bytem a všechno, co už nestihnete uklidit či přerovnat, do ní nastrkejte. Slibte sobě i krabici, že nejdéle po svátcích její obsah pečlivě uklidíte, a rozhlédněte se, kam ji nejlépe schovat. Pokud nemáte místo na dně skříně či v komoře, postavte krabici do kouta, přehoďte přes ni vánoční ubrus a nahoru postavte třeba mísu s ovocem nebo položte adventní věnec.

Pak rychle utřete prach a vyluxujte či vytřete podlahy, narovnejte všechny přehozy a natřepte polštářky na křeslech. Ukliďte kuchyň, utřete linku, umyjte dřez a baterii, a pak rychle do koupelny umýt vanu a umyvadlo, baterie a vyleštit zrcadlo.

Nezapomeňte umýt toaletu. Zbývá předsíň – kabáty a bundy pověste do skříně, srovnejte boty, batohy a kabelky. Také tady vyleštěte zrcadlo, pokud tu je. Rozstříkněte do vzduchu vodu smíchanou s několika kapkami esenciálního oleje – a jste připraveni i na návštěvu.

Žijete v chaosu? Nepořádek svědčí o těchto skrytých psychických problémech

A kdyby vám nezbyl čas vůbec na nic, aspoň umyjte a ozdobte vstupní dveře. Podle feng-šuej totiž znamenají bohatství a ozdobené přitahují do domu energii. Když za sebou při odchodu zavíráte dveře s vánoční ozdobou, více si uvědomujete, že opouštíte domov, a ozdobené dveře vás do něj při příchodu zase vítají. A Vánoce, to přece je právě rodina a domov!

 

 Nepřehlédněte