Jak správně oslavit silvestra? Nevěšte prádlo, udělejte si ohňostroj a nezapomeňte na novoroční polibek!

31.12.2018
Václav Pavlík
Další fotky

Papež Silvestr I. se narodil někdy kolem r. 250 a hodnost římského biskupa vykonával v letech 314 až 335. Jeho působení spadá do doby vlády císaře Konstantina Velikého (272 – 337). Ten podle legendy trpěl malomocenstvím, považovaným tehdy za Boží trest. Léčilo se tehdy koupelí v krvi nevinných dětí. Císař by už málem tuto kúru podstoupil, kdyby se mu nezjevili dva svatí mužové, apoštolové Petr a Pavel, a neporadili mu, aby místo podřezávání dětí poslal pro Silvestra. Ten císaře pokřtil a tím se také stal zázrak, císař byl z malomocenství naráz vyléčen. A jako křesťan rovněž okamžitě přestal s pronásledováním svých druhů ve víře. Svátek sv. Silvestra slavíme 31. prosince proto, že tento den roku 335 tento papež zemřel. Tak je to u svatých zvykem, že slavíme den jejích úmrtí zároveň jako den jejich narozenin pro věčnost.

5 tipů, jak se co nejrychleji opít. Výsledek „naprostého okna“ na druhý den zaručen

Dříve byl silvestr, tedy 31. prosinec, dnem, kdy se vyrovnávaly dluhy, prováděl se generální úklid obydlí a vše nepotřebné se vyhodilo nebo spálilo. Důsledná péče se věnovala i očistě těla. Dbalo se na to, aby se smyla všechna špína, aby Nový rok každý přivítal obdařen duševní i zevní čistotou. Chodilo se i na odpolední mše.

Večeře byla slavnostní podobně jako štědrovečerní. Podávalo se vařené maso s křenem, to proto, aby byl dobytek zdravý a dobře plodil. K jídlu nesměla být drůbež, aby neuletělo štěstí. Večeři provázel přípitek, někde jeden, jinde byl vícenásobný a následovala bouřlivá oslava. Hluk a lomoz, ideálně ohňostroj, měly zároveň zastrašit nečisté síly potloukající se tu noc kolem lidských stavení.

Humorista a vědec Pavel Kantorek kreslil hlavně zvířátka. Ale jsou to spíš vtipy o lidech

Nechyběly ani pověry:

  • kdo v rodině tento den vstával poslední, ten to vždy schytal, byl terčem posměchu
  • hospodyně nesměla prát prádlo a tudíž ho ani věšet – znamenalo to přivolat smrt někoho blízkého a byl to i symbol pozdějšího oběšení
  • silvestrovská noc měla magickou moc – co se zdálo, mělo by se splnit
  • a pak tu máme polibek, na přelomu starého a Nového roku, jako potvrzení vazeb, které chce mít člověk do budoucna
  • pokud se pár nepolíbí, může mu to přinést smůlu; jestliže první polibek patří někomu jinému – raději ani nedomýšlet!

Syn Wericha: Po otci jsem zdědil humor, geny nejsou voda

Výskyt jména Silvestr/Sylvestr

Jméno Silvestr náleží téměř 400 nositelů s věkovým průměrem kolem 49 let. V průběhu let toto jméno dostává 5-10 chlapců ročně. Nejvíce jich bylo v roce 1956 – 12. Jméno Sylvestr, tedy s tvrdým „y“, se u nás vyskytuje 19x při věkovém průměru 59 let, a Sylvestra 13x při věkovém průměru 73 let. Naposledy bylo jméno Sylvestra dáno dívce narozené roku 1966.

Světově nejproslulejším nositelem tohoto jména je bezpochyby Sylvester Stallone. Svátek však asi slavit nebude, neboť slavení jmenin není v anglosaském světě zvykem.

Slavnostní večeře, bublinky k snídani, tanec v santovských čepičkách. Na Kanárech umí připravit veselé Vánoce!

Pranostiky na sv. Silvestra spojené s počasím

Podle dlouhodobého pozorování nastává od 29. prosince do 3. ledna s 60 % pravděpodobností pokles teploty a nastupuje tzv. novoroční zima. Už pranostika na Davida (30. prosince) uvádí:

Uhodí-li na Davida silný mráz, potom mrazy vydrží nejméně do svíček (do 6. ledna).

Další zajímavostí je, že na období od 27. prosince do 6. ledna nastává východ slunce vždy v 8´00, čili den se prodlužuje až jen odpoledne, a to 6. ledna celkem o 14 minut oproti zimnímu slunovratu.

Je-li na Silvestra větrno, bývá to dosti patrno (zřejmé).

Jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato

Když na Silvestra sněží, Nový rok není daleko.

O Silvestru papeži snížek si již poleží.

FOTO: Silvestr

Silvestr - pijácká pohledniceSilvestr - SV. SILVESTR KŘTÍ CÍSAŘE KONSTANTINA – Catholic LaneSilvestr - cesketradice. czSilvestr - BERLÍN – zpravyaktualne –Silvestr - cesketradice. cz
Další fotky
Silvestr - cesketradice. czSilvestr - hqdefaultSilvestr - jesus-passion.com,JPGSilvestr - LONDÝN – zpravyaktualneSilvestr - MOSKVA – zpravyaktualne –Silvestr - RIO DE JANEIRO – zpravyaktualne –Silvestr - SOUL – zpravyaktualne –Silvestr - SYDNEY – zpravyaktualne –Silvestr - Pope Sylvester I portrayed slaying a dragon and resurrecting its victimsSilvestr - Šťastný nový rokSilvestr - Výskyt jména Silvestr

Pranostiky spojené se zemědělským hospodařením  

Je-li o Silvestru v noci vítr a jasno, bude dobrého vína pořídku.

Když na Silvestra ráno sluní, v noci prudký vítr zavěje, není na vína hrubé naděje. (hrubé = velké)

Na Silvestra-li větry a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti.

Na Silvestra-li jižní vítr duje, příznivý rok to ohlašuje; západní vítr ryb dává nejvíce, severní zimu a Vánoce, východní vítr slibuje hojnost plodů, severovýchodní značí nepohodu.


Témata:

Nepřehlédněte