Janžurová a ti druzí aneb Slavná jména z Prahy 6

26.7.2021
Jitka Kačánová

Iva Janžurová se narodila na Vysočině v městečku Žirovnice, střední školu absolvovala v Českých Budějovicích, ale hned po maturitě zamířila do Prahy. Chtěla být herečkou, DAMU vystudovala v ročníku vedeném Vlastou Fabiánovou. Po absolvování studia herectví sice ještě na nějaký čas zamířila hrát do Liberce, nicméně v Praze 6 bydlí už přes půl století. A má to tam opravdu ráda. „Společně s Liborem Peškem tvrdíme, že Praha 6 je nejlepší pražskou čtvrtí. Jsem velmi šťastná, že jsem se ocitla právě zde. Navíc bydlíme na báječném místě na kopci na Bateriích, kde ani neslyším jezdit tramvaje a je zde úžasný klid. Ráda chodím na výlety do břevnovského kláštera. Byla jsem dokonce jmenována čestnou občankou Prahy 6. Nevím, jak fungují jiné pražské čtvrti, ale ke zdejší radnici nemám výhrady,“ řekla před několika lety radničnímu časopisu Šestka. Bydlí zde v rodinné vile spolu se svými dcerami Theodrou a Sabinou, které má se svým zesnulým životním partnerem, režisérem Stanislavem Remundou, a čtyřmi vnoučaty.

Na začátku své herecké kariéry se Janžurová proslavila v bláznivých komediích autorské dvojice Miloš Macourek a Václav Vorlíček Pane, vy jste vdova! nebo Což takhle dát si špenát či tragickými rolemi ve filmech Juraje Herze Petrolejové lampy a Morgiana. Později si ji diváci pamatovali například ze seriálu Nemocnice na kraji města v roli sestry Huňkové, které Miloš Kopecký v roli primáře Štrosmajera řekl dnes již legendární hlášku: „Kdyby hloupost nadnášela, tak se tady budete vznášet jako holubička!“ V posledních letech si získala divadelní diváky svým strhujícím výkonem ve hrách Audience u královny nebo Božská Sarah.

Helena Štáchová

Významná loutkoherečka a v letech 1996 a 2017 ředitelka Loutkového divadla Spejbla a Hurvínka, kde dlouhá léta namlouvala a vodila Hurvínkovu nejlepší kamarádku Máničku. Ve slavném televizním seriálu Simsonovi dabovala idealistickou vegetariánku Lízu.

Jaroslav Heyrovský

Jeden ze dvou českých nositelů Nobelovy. On ji získal za chemii v roce 1959 za objev a rozpracování polarografie. V té době byl na ocenění nominován již poosmnácté. Oba Češi, kteří Nobelovku získali, jsou spojení s Prahou 6!

Václav Havel

První polistopadový prezident Československa a později České republiky. Významný dramatik disident. S druhou ženou, Dagmar, rozenou Veškrnovou, je seznámil další čestný občan Prahy 6, Jiří Suchý.

Oldřich Kulhánek

Malíř, grafik a ilustrátor, autor grafické podoby současných českých bankovek. „Každou bankovku provázel elaborát o deseti stránkách, kde bylo určeno v milimetrech, ve které části se má nacházet text, číslovka, skrytý znak, značka pro slepce atd. Zadání bylo naprosto detailní. Pro mě byla výzva v tom, abych dokázal při všech těchto omezeních udělat něco, co by vypadalo k světu,“ vzpomínal později.

Eva Pilarová

Populární zpěvačka s hlasovým rozsahem tři oktávy, která se proslavila především v 60. a 70. letech například v duetech s Waldemarem Matuškou Tam za vodou v rákosí nebo s Karlem Gottem Dotýkat se hvězd.

Jiří Suchý

Herec, scenárista a režisér, a zejména zakladatel divadla Semafor. Proslavil se v autorské dvojici s Jiřím Šlitrem a později s Jitkou Molavcovou. Od roku 2005 sídlí jeho divadlo v Dejvicích.

Jaroslav Seifert

Básník, spisovatel, novinář a překladatel, v roce 1984 získal Nobelovu cenu za literaturu, konkrétně za poezii, která podle komise rozhodující  o oceněních je „svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.

Zdroj: vz, wikipedieNepřehlédněte