15℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Japonské umění shibari, aneb když provazy promlouvají. A velmi působivě

Není to tak dlouho, co jsem se procházel po Staroměstském náměstí v Praze. Nikam jsem nepospíchal, nic jsem nekupoval, tak jsem měl dost času pozorovat okolí. Jakýsi starší japonský pár fascinovaně hleděl na uměleckého kováře v pilné práci. Pán cosi říkal šeptem své partnerce a pak projevil praktický zájem. Nakonec blaženě odcházel s replikami brnění středověkého rytíře a s mečem v podpaží. Zaujala ho zřejmě exotika a tradice této velmi vzdálené země, z opačného konce světa. Jeho sbírka se opět rozroste.

Reklama

Japonské tradice pro nás také dýchají exotikou.  Známe čajový obřad, nebo pěstování bonsají, či aranžování květin na vysoké úrovni, neboli ikebanu. Známe profesionální společnice. Krásné a vzdělané gejši, které jsou neprávem v jiných kulturách považovány za prostitutky. Zajímavé jsou i zbraně samurajů. Samurajský meč, jako synonymum pro dokonalost práce lidských rukou. Co nás tak ještě může zaujmout? Určitě porcelán. A co třeba shibari?

Chcete zažít Japonsko na vlastní kůži? Advík láká na koncert vocaloidů, workshopy a soutěže. Jednou z cen jsou samurajské meče!

Shibari byla původně středověká technika, při které se provinilci svazovali určitým způsobem. Každé provinění mělo typický úvaz. Metoda se měnila i podle toho, z jaké společenské vrstvy provinilec pocházel. Nad svázaným člověkem nemusela viset cedule s textem. Každý okamžitě poznal, co dotyčný provedl, k jaké kastě patří, a i třeba jak dlouho bude muset podobné omezení snášet. Postupem času se podobná informovanost veřejnosti začala vytrácet. Nebyla již zapotřebí. Shibari přestalo být trestem a stalo se uměním.

Galerie nahých těl v Praze.

Vzrušil jsem živý exponát. Aneb na návštěvě galerie nahých těl v Praze

Láká vás něco takového vidět? Proč ne, pokud odvrhnete předsudky a často naprosto nesmyslné informace, které všechny tyto aktivity obestírají. Pozvánka na vystoupení shibari je pozvánkou do divadla. Se vším všudy. Estetický zážitek pro vás a náročný výkon pro účinkující, na který se museli pečlivě připravit. Profesionalita a dokonalá souhra je výsledkem dlouhodobého experimentování a nacvičování. Je to i o maximální důvěře mezi účinkujícími. Svěřit svoje tělo ke spoutání není houska na krámě.  Shibari není jen o technice, je to i o pocitech a fantasii. Pro všechny zúčastněné bez výjimky.

FOTO: Shibari

Shibari - Shibari 3Shibari - ShibariShibari - bdsm-prahaShibari - Shibari 1Shibari - Shibari 2
Další fotky
Shibari - Shibari 4

Fantazie v šedi každodenní nudy, řekl by klasik. Může být i vaší inspirací. Líbí se vám barevný provázkový vzor na kůži účinkujících? Představujete si podobný na těle vaší partnerky či partnera? Můžete začít, nic vám nebrání. A i když po prvním nezdařeném uzlu použijete nůžky, neházejte flintu do žita. Žádný učený z nebe nespadl a vaše odměna za trpělivost bude sladká.

 

 

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama