• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jaromír Jágr jako Igráček. V Kladně mají novou hračku pro fanoušky hokeje

  6.9.2018
  Renáta Šťastná
  Další fotky

  Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně se od 7. září do 18. listopadu 2018 zastaví výstava Fenomén IGRÁČEK. Představí historii i současnost oblíbené české hračky již tří generací dětí. Návštěvníci si mohou prohlédnout desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. A seznámit se s výrobou figurky, a také si s nimi pohrát.

  Speciálně pro Kladno vznikla postavička Jaromíra Jágra. Originální figurka se vyrábí vždy pro konkrétní výstavu, kterou provází. Pochází z dílny Miroslava Svobody a ztvárňuje osobnosti, které jsou s daným místem spjaté. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton, která IGRÁČKA vyrábí, spolu s Technickým muzeem v Brně.

  „Výstavy v muzeu většinou volíme tak, aby byly pro co nejširší publikum. Tato expozice bude určitě zajímavá nejen pro rodiče s dětmi, ale také pro školní skupiny, protože IGRÁČEK ztvárňuje tolik různých povolání. Najdeme zde například i hutníka. Součástí výstavy je navíc i herna,“ uvádí PhDr. Zdeněk Kuchyňka, ředitel Sládečkova muzea. „Letos v září pořádáme výstavu Netopýři tajemní a zranitelní, Den horníků nebo Svatováclavské slavnosti na Budči. Všechny srdečně zveme k pobavení i poučení,“ dodává ředitel muzea.

  Jágr už válí za hokejové Kladno. Zájem o zápasy Rytířů je enormní

  „Speciálně pro výstavu v Kladně přibyly některé novinky. Kladno pro mě znamená Huť Poldi, jednu z nejlepších světových oceláren. Na výstavě proto bude i ukázka vstřikovací formy pro výrobu části postavičky IGRÁČKA. Můžeme předpokládat, že i ona vznikla z kladenské oceli,“ uvádí Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. „Pro každou zastávku pak vzniká v dílně Miroslava Svobody unikátní figurka – například pro Zlín to byl IGRÁČEK Tomáše Bati, pro centrum Eden v Bystřici pod Pernštejnem panáčci Adama a Evy, dodává Zdeněk Rauš.

  Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

  „Dnes už je s Kladnem spjatý také hokej. Proto návštěvníky výstavy čeká jedno překvapení v podobě dvou unikátních figurek hokejisty. Věříme, že se bude všem i dotyčnému hokejistovi líbit. Srdečně na putovní výstavu zveme. Třeba se díky ní dostanete do kladenského muzea poprvé a dozvíte se přitom mnoho zajímavého a to nejen o výrobě, dnes už kultovní, figurky,” uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – Karton s.r.o.

  FOTO: Igráček v Kladně

  Igráček v Kladně - budova Sladeckova muzea – byvala reditelska vila PZS _ Foto SVMKIgráček v Kladně - Igráček_1Igráček v Kladně - Igráček_2Igráček v Kladně - Igráček_3Igráček v Kladně - Igráček_4
  Další fotky
  Igráček v Kladně - JAGR_68Igráček v Kladně - JAGR_Kladno


  Nepřehlédněte