• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jedny dotuje, druhé by rušil. Děčínský primátor Hrouda z ANO dělá rozdíly mezi hasiči

  7.12.2019
  Marcel Mihalik

  Jednu by rušil kvůli úspoře, druhou štědře dotuje. Dvojí metr zaujímá primátor Děčína Jaroslav Hrouda (ANO) k jednotkám dobrovolných hasičů. Tento názorový obrat předvedl přitom během jediného měsíce.

  Děčín má v čele asi primátora popletu. Anebo snad dělá Babišův politik rozdíly záměrně? Zatímco na začátku listopadu se Jaroslav Hrouda z hnutí ANO radoval, když jedné jednotce dobrovolných hasičů koupil výjezdové auto za 1,1 milionu korun pro osm osob, nyní by moc rád šetřil na jednotce dobrovolných hasičů z Křešic. Úspora by činila přibližně 250 tisíc korun ročně.

  S návrhem Hrouda přišel na konci listopadu na zastupitelstvu na základě bezpečnostní analýzy Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Jednotky, které si Děčín plánuje ponechat, budou čítat 24 hasičů, jedno auto a jednu cisternu.

  Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

  Opozice návrh kritizuje. Jednotky byly nápomocné například při krizové situaci při posledních povodních v roce 2013. „Jednotka zbytečná není právě kvůli katastrofickým pohromám, jako jsou povodně,“ řekl zastupitel Tomáš Brčák (ODS).

  Pomáhali při povodních

  Třináctičlenná jednotka Křešice s jedním hasičským autem letos zasahovala u 12 mimořádných akcí. Mimo to se účastní velké části akcí města, například rozsvícení vánočního stromu. „Tato jednotka pro přínos města není,“ uvedl primátor a připomněl své vyjádření z minulého zasedání. Tehdy například řekl, že si Děčín nebude moct dovolit vybavit všechny čtyři jednotky, které spravuje. K rozhodnutí o zrušení jednotek bude město podle Hrouda potřebovat mimo jiné ekonomickou zprávu a o uceleném materiálu bude rozhodovat nejprve městská rada.

  radar

  Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

  Mluvčí radnice Luděk Stínil uvedl jako důvod zrušení jednotky v Křešicích zastaralou techniku, jejíž obnova by vyšla městskou pokladnu na miliony. „Důvod je převážně finanční, hasiči v Křešicích mají zastaralou techniku a její obnova by znamenala vysoké finanční náklady. Jednotka má dvě auta, pojízdné je však jen jedno, které je z 80. let. Náklady na jedno auto jsou okolo šesti milionů korun,“ uvedl Stínil.

  primátor chomutov hrabáč

  Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

  Jenže tady je rozpor. Jak totiž začátkem listopadu Děčín na svém webu v tiskové zprávě uvedl, dobrovolní hasiči ze Starého Města dostali nové auto. „Je pro nás důležité, aby naši dobrovolní hasiči měli k dispozici dobrou a spolehlivou techniku,“ uvedl k tomu primátor Hrouda. Evidentně levá ruka neví, co dělá pravá. Primátorovy kroky probouzejí spekulace a otázky, proč jedněm dává a druhým chce brát? Jde jen o nekompetentnost nebo o osobní zášť?

  Je ten Hrouda trouba?

  Ostudy má děčínský primátor za rok v křesle víc než dost. Hrouda se před časem do povědomí dostal, když po městě projížděl v autech s registračními značkami na přání. Na služebním superbu má PRIMATOR a na soukromém voze má podle deníku Aha! na registrační značce THE BEA5T. Korunovaným popletou se stal letos v létě, kdy odvolal dlouholetou ředitelku děčínského zámku Ivetu Krupičkovou a přitom podepsal petici za její podporu.

   

  (mim)  Nepřehlédněte