• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jejich drobné něžné kvítky budou zdobit vaše truhlíky a květináče po celý rok. Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony

  15.11.2020
  Jiřina Pouzarová
  Další fotky

  Vřesy vyžadují k pěstování přirozeně lehčí kyselou a dobře propustnou půdu, která mnoha jiným rostlinám nesvědčí. Pěstovat je na záhonech je tedy poměrně náročné. Pěstování v nádobách je však snadné a efektní a truhlíky s vřesy zkrášlí váš balkon či terasu.

  Vřesy jsou velmi nenáročné na péči a stále vypadají velmi dobře. Jejich drobné něžné kvítky v barvách od bílé po jemně nažloutlou, růžovou až po temně fialovou budou zdobit vaše truhlíky a květináče po celý rok. Před zimou však nezapomeňte izolovat nádoby před promrznutím.

  Které druhy jsou vhodné do truhlíku?

  Pokud si do květníků nakombinujete dobře jednotlivé druhy, bude váš balkon barevný po celý rok.

  Vřesovec pleťový s bohatými většími květy kvete od ledna do března. Od května do poloviny podzimu zdobí truhlíky květy vřesovce těkavého. Několik odrůd vřesu obecného kvete od května až do prosince.

  Jen vřesovec barvitý je velmi choulostivý a v nádobě by promrzl. I na záhonech vyžaduje důkladnou ochranu proti mrazům.

  Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

  Jak vřesy pěstovat

  Pro pěstování vřesů a vřesovců potřebujete substrát složený z rašeliny, písku a zahradní zeminy s kyselým nebo neutrálním pH. V některých zahradnictvích již můžete zakoupit tuto zeminu speciálně pro vřesovištní rostliny, stejně tak hnojivo. To však nesmí obsahovat vápník, protože ten je zásaditý a pro vřesy tudíž nevhodný.

  Sazenice vysazujte v rozestupech asi 20 cm, aby se rostliny měly kam rozrůstat. Mezi jednotlivé rostlinky můžete nasypat kůrový mulč. Když rostliny odkvetou, zastřihněte je o třetinu až polovinu, aby si udržely kompaktní vzhled a mohly trochu zesílit.

  Vřesy a vřesovce poměrně dobře odolávají suchu, ale přesto je nenechávejte v nádobách vyschnout. Stačí mírná zálivka nebo drenáž na dně nádoby, neboť vřesovce potřebují vody trochu více než vřesy. Rostliny zalévejte dešťovou nebo jinou měkkou vodou. Tvrdá voda není vhodná kvůli vysokému obsahu vápníku.

  Je tak obyčejná, že ji mnozí považují za plevelný strom. Bříza pro zdraví i krásu

  Pestrá kombinace v jednom truhlíku

  Vřesy můžete v truhlících kombinovat s jinými rostlinami, se kterými vytvoří příjemné aranžmá. Vhodné jsou různé barvy břečťanů nebo barvínku, protože tyto rostliny též dobře snášejí kyselou půdu.

  Ve větších nádobách lze vřesy zasadit společně s kanadskými borůvkami, které rovněž vyžadují kyselou rašelinovou půdu. Tato kombinace hezky vypadá a jako bonus získáte vitaminovou sklizeň.

  FOTO: Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok

  Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - vřesVřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřesovec pleťový (Erica carnea)Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřesovec pleťový (Erica carnea)Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřesovec těkavý (Erica vagans)Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřes obecný (Calluna vulgaris)
  Další fotky
  Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřes obecný (Calluna vulgaris)Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřes obecný (Calluna vulgaris)Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - Vřes obecný (Calluna vulgaris)Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony po celý rok - vres


  Nepřehlédněte