• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Je tak obyčejná, že ji mnozí považují za plevelný strom. Bříza pro zdraví i krásu

  6.11.2020
  Jiřina Pouzarová

  Bříza je ruským národním stromem. Ševelící břízky proto známe ze sovětských filmů a vídáme je na obrazech ruských malířů. Málokdo však ví, že v přírodní medicíně je bříza bělokorá vysoce ceněna pro své antivirové účinky.

  Bříza bělokorá dorůstá do výšky až 25 metrů. Je tak obyčejná, že ji mnozí považují za plevelný strom. Překvapením proto pro mnohé bude, že její jednoduché pilovité listy a bílá kůra obsahují flavonoidy (především hyperosid a rytosid), fenolové kyseliny, taniny, triterpeny a především kyseliny berulinovou a askorobovou (vitamin C). A právě z toho má radost přírodní medicína.

  Březová míza je nápojem bohů

  Především se užívají jarní mladé listy a kůra. Listy se suší a poté se užívají jako nálev nebo se drtí na prášek. Kůra se nejčastěji používá pro odvar. Sušená bříza se přidává do bylinných směsí, které mají močopudné a protirevmatické účinky. Matečnou tinkturu můžete nakapat do sklenice vody, užívejte 40 kapek třikrát denně.

  Vlašské ořechy, ale i sametově hnědé kaštany mohou přispět k vaší lepší kondici, zdraví a náladě

  Absolutně nepřekonatelná je ovšem březová míza (šťáva). Přispívá k jarní očistě těla a posiluje imunitu. Získává se ze stromů právě na jaře, a to navrtáváním kmene. Do otvoru zasuňte trubičku, stačí obyčejné brčko, a nechte šťávu odkapávat. Konzumujte ji vždy čerstvou, můžete ji ale s cukrem svařit i na sirup. Míza obsahuje draslík, sodík, magnezium, železo a další stopové prvky, ale také vitaminy A, B a C, éterické oleje a organické kyseliny. Pročišťuje játra i ledviny, snižuje cholesterol, pomáhá při dně i artritidě a odvádí přebytečnou vodu z těla.

  Pomáhá při léčbě bradavic i zánětů močových cest

  V severní Evropě se bříza bělokorá používá při léčbě bradavic. Na bradavici se přikládá kousek navlhčené čerstvé kůry a denně se vyměňuje. Funguje to, zřejmě díky obsahu antivirových složek, především kyseliny betulinové a salicylátů.

  Nálev z 50 gramů sušených listů na 1 litr vody zase urychluje hojení strupů. Zaschlé poranění jím navlhčete třikrát denně. Listy břízy bělokoré jsou i vhodným močovým a ledvinovým antiseptikem.

  Za našich babiček bylo v zimě jediným zdrojem vitaminů. Domácí zelí, nejzdravější potravina

  Močopudný účinek je ještě zesilován relativně vysokým obsahem vitaminu C. Je účinná i při léčbě močových a ledvinových kamenů, stejně tak léčí nejrůznější otoky. Ve směsi s dalšími bylinami jsou např. jehlice trnitá, kopřiva dvoudomá nebo tužebník jilmový, tlumí revmatické bolesti.

  Kde ji hledat v kosmetice

  Známé jsou březové šampony a vlasové vody, možná jste je měli doma nebo si na ně pamatujete od babičky. Jemně voněly a vlasy po nich získaly hebkost a lesk.

  Dodnes je koupíte v některých drogeriích. Břízu používali na ošetřování vlasů a nemocí pokožky už staří Římané. Díky vysokému obsahu salycilátů se výtažky z listů přidávají do prostředků na ošetřování pokožky s lupy. Salicyláty pomáhají odumřelé buňky odstranit, podporují růst nových a udržují vlasové kořínky zdravé.

  Tip

  Na lehké záněty močových cest či otoky pomůže nálev ze tří gramů sušených, jemně nařezaných březových listů, které necháte 10 – 15 minut louhovat v jednom šálku vroucí vody. Až teplota klesne pod 40 stupňů Celsia, přidejte jedlou sodu (1 gram na 1 litr). Pijte 3 šálky denně 30 minut před jídlem.

  Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek  Nepřehlédněte