Vlašské ořechy, ale i sametově hnědé kaštany mohou přispět k vaší lepší kondici, zdraví a náladě

30.10.2020
Jiřina Pouzarová

Krásnější vlasy, zdravější zuby, pevnější nehty

Vlašské ořechy jsou nejen chutné, ale také mimořádně zdravé. Navíc ořešáky má mnoho lidí na svých zahradách, nic se odnikud nedováží a nezatěžuje životní prostředí. Člověk by měl denně sníst několik kusů vlašských ořechů. Jeho tělo tím získá zdravé tuky, vitaminy a minerály, které posilují mozek. Ořechy dodávají energii, podporují činnost srdce, ale i trávení, protože je to výborná vlákniny. Přínos vlašských ořechů je ale mnohem větší, dělají třeba krásnější vlasy, zdravější zuby a pevnější nehty. Opatrní by měli být jen lidé s onemocněním žaludku nebo žlučníku, protože ty by mohly vlašáky dráždit.

Lidé si jich vážili od nepaměti. V posledních letech nám takřka mizí před očima

Zužitkuje se celý ořech

Nyní na podzim je zelené oplodí ořechů, které tmavne, už k nepotřebě, ale kdysi u nás bývaly hodně oblíbené, a v některých zemích stále oblíbené jsou, takzvané svatojánské ořechy. Mladé vlašáky, které se daly snadno propíchnout, se nakládaly do cukru a jedly jako pochoutka. Musí se ovšem trhat zhruba do svátku svatého Jana Křtitele, tedy do 24. června.

Pálenka ze zelených ořechů je výborná na ředění krve nebo proti střevní hnilobě. Svědčí i čaj nebo koupele z listů ořešáku. Brunetky si dřív omývaly vlasy odvarem z listí ořešáku, který dodával jejich hřívě úžasný lesk a barvu.

Aby doma nebo na chalupě bylo teplo. Palivo na zimu

Ruské lidové léčitelství používá i takzvané přihrádky z ořechů, tedy to, co vyhazujeme při loupání a co odděluje jednotlivé části jádra. Sušené a umleté se doporučují třeba s cibulí a medem na lepší usínání nebo s lihem a propolisem jako podpůrný prostředek při léčbě štítné žlázy.

Kaštany pod polštář

Když vezmete do dlaní čerstvě vyloupnuté plody jírovce maďalu, cítíte se téměř pohádkově, ne?

Jsou hlaďounké a velmi příjemné. Umějí toho prý ale ještě víc než pohladit ruce nebo být potravou pro zvířata.

Když budete pár kaštanů převalovat v rukou, procvičíte si prsty a promasírujete dlaně. Uděláte si tak reflexní masáž. Kaštany si můžete dát také pod polštář. Uklidňuje to spánek a ruší negativní vlnění. Při artróze, bolestech končetin a zad nebo zánětech nervů pomáhá kaštanový polštářek. Vyrobíte ho zcela jednoduše: kaštany zbavte slupky, bílá jádra rozmixujte, naplňte do povlaku a přiložte na bolavé místo.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš. Kdo může nocovat na vaší zahradě

Tip: Zkuste šlapací sáček

Večer u televize si můžete masírovat chodidla pomocí kaštanů koňských. Nabírejte jich několik hrstí (musí být zbaveny pichlavé slupky). Nechte je uschnout a pak je vložte do staršího povlaku na menší polštář. Pokládejte si na něj bosé nohy, chodidla přitlačujte do podložky a zase povolujte. Na takto naplněný polštářek nebo sáček se můžete i posadit nebo si ho dejte vleže pod lopatky či bedra a lehce se na něm poválejte.

Podzim ve znamení oranžovéNepřehlédněte