Aby doma nebo na chalupě bylo teplo. Palivo na zimu

21.10.2020
Jiřina Pouzarová

S blížící se zimou ceny paliva do krbu rostou, nejlevněji obvykle nakoupíte na přelomu jara a léta. Pokud vám tedy zásoby zatím chybějí, je nejvyšší čas na nákup. Ačkoliv se v krbu nejčastěji topí dřevem, za vyzkoušení stojí i další alternativy, např. dřevěné nebo hnědouhelné brikety. Na trhu se objevují brikety z méně tradičních materiálů, třeba papírové nebo z různých rostlinných zbytků.

Na dřevo se štípačem

Cena palivového dřeva je závislá na stupni jeho zpracování, proto jsou jeho ceny rozdílné. Nejlevnější dřevo je možné získat samotěžbou, kterou organizují většinou obce. Čeká vás však opravdová dřina při následném zpracování větších kusů dřeva nebo celých stromů. Pokud vás vynaložený čas a úsilí neodradí, zvažte nákup kvalitní motorové pily a také štípače na dřevo. Návratnost takové investice si snadno spočítáte podle množství dřeva, které přes zimu spotřebujete.

Uložte ke spánku zavlažovací systémy. Rostliny už téměř nebude třeba zalévat

Čím více se prodávané kusy dřeva blíží rozměrům použitelným pro topení, tím je jejich cena vyšší. Nejkomfortnější, ale také nejdražší variantu představuje štípané dřevo o délce 25 – 33 cm použitelné bez nutnosti dalšího zpracování do kotle i krbu. Vyhráno není, i když máte vše naštípáno. Čerstvé dřevo by totiž mělo vysychat další dva roky, aby dosáhlo optimální vlhkosti kolem 20 %. Topení mokrým dřevem totiž není ekonomické a navíc poškozuje komín i kotel. K uskladnění budete potřebovat dostatek prostoru venku, nejlépe pod vhodným přístřeškem.

Než dřevo vyschne

Dřevěné brikety jsou zcela suché a vhodně naporcované, určené k okamžitému topení bez jakéhokoli čekání. Prodávají se na kila, přesné porovnání ceny s cenou dřeva je proto obtížné. Topení briketami ale obvykle vychází dráž. Jejich cena závisí na použité surovině: od měkkých dřev až po stromovou kůru.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš. Kdo může nocovat na vaší zahradě

Nejčastěji jsou balené v desetikilových balících. Na výběr je celá řada různých tvarů od malých hranatých briket až po 40 cm dlouhé válce s téměř deseticentimetrovým průměrem, které mohou být plné nebo s dírou. Jejich hoření je však trochu jiné než u dřeva. Chybí charakteristické praskání a mírně se také liší vzhled plamene. Kvalitní brikety by měly obsahovat jen čisté, pevně slisované dřevní piliny bez příměsí či pojiv.

Jak skladovat brikety?

K jejich uskladnění potřebujete prostor pod střechou chráněný před vlhkostí, např. garáž. Ve vlhkém dřevníku by natáhly vlhkost, plísně a začaly by bobtnat. Prodejce je nejčastěji dodává naskládané na paletě vážící okolo tuny. Výhodou briket je snadné podpalování, kdy se často obejdete bez třísek a podpalovačů. Stačí dostatek papíru, případně si pro účely podpalu můžete podrtit samotnou briketu.

Kolik bude popela?

Dřevěné brikety jsou hotový produkt s jasně danými parametry. Různé druhy briket tak můžete snadno porovnávat z hlediska výhřevnosti, složení nebo množství zbytkového popela. Při výběru se zaměřujte také na co nejnižší popelnatost. Méně popela znamená snazší obsluhu kamen či krbu, méně časté vybírání, nižší prašnost v místnosti s krbem či kamny. Před nákupem většího množství briket se vyplatí vyzkoušet vzorek, prodejci obvykle nabízejí jednotlivé balíky i po kusech.

Úklid listí ze zahrady. Čím si usnadnit práci

Důležitý je i dřevník

Při výběru dřevníku je důležité soustředit se na několik parametrů. O kovový dřevník se starat nemusíte, ten dřevěný musíte jednou za dva roky natřít. Záleží též, kolik dřeva chcete uskladnit. Ideální je mít dva dřevníky. Jeden pro čerstvé, mokré dřevo a druhý pro suché, kterým topíte. Dřevník musí mít pevnou a stabilní konstrukci, nejlépe kovovou, která nepodléhá hnilobám a plísním jako dřevěná. Dřevo by nemělo ležet přímo na zemi, ale mělo by být uskladněno několik centimetrů nad zemí, protože tak rychleji schne.

Sklep nemusí být jen skladiště harampádí. Měl by být funkční částí vašeho domuNepřehlédněte