Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš. Kdo může nocovat na vaší zahradě

Kam složí hlavu před zimou naši malí pomocníci, kteří nám na zahradě pomáhají od jara až do podzimu? Možná tam, kde bychom to nečekali.

Nejen vyloženě přírodní zahrada poskytne ubytování ptákům, ale i ještěrkám, slepýšům, ježkům a slunéčkům. Útočiště mohou najít i v běžné zahradě s trvalkovými záhony, kompostem a živým plotem. Stačí, když vítaným hostům tyto přirozené úkryty umožníme využít. Odmění se nám potíráním přemnožených škodlivých živočichů.

V hustém keři

Skupiny keřů a husté živé ploty tvoří na zahradě soukromí, chrání ji před větrem a poskytují ptákům prostor nejen na hnízdění, ale i na zimní nocování. Pro ptáky jsou obzvlášť užitečné husté trnité hlohy, trnky, rakytníky, kustovnice, ale také šípkové či sadové růže. Mnohé plodící keře jim mohou skýtati potravu. Další úkryty vznikají pod keři, kde se mohou ubytovat ježci, žáby i hmyz, zvláště pokud jim pod ně nasteleme listí. Jestliže je naše zahrada na keře skoupá, můžeme je právě na podzim vysadit.

Zelený strážce domu. Živý plot jako když střihne

V trvalkovém záhoně

Výsadby trvalek bychom měli raději stříhat až na jaře. Suché nadzemní části chrání střed rostliny a navíc zimní zahradu oživí. Zároveň poslouží jako úkryt pro slunéčka, pro které je malý záhon širým světem. Larvy z nich vylíhlé jsou stejně vášnivými pojídačkami mšic jako dospělí brouci. Komfortním úkrytem se pro ně záhon stane, když na něm ponecháme spadané listí, případně je tímto přirozeným mulčem doplníme. Ochrání rostliny i půdu, do jara se zčásti rozloží a poslouží jako hnojivo.

V kompostu

Teplý a bezpečný úkryt nabízí i kompost. V zimě v něm najdou útočiště ježci, ještěrky, čolci, užovky, slepýši a další užitečný hmyz. Větší nájemníci se mohou nastěhovat, jen pokud jim umožníme přístup. V klasické ohrádce postačí nechat širší mezeru mezi prkny. Překryjeme-li vršek kompostu izolační vrstvou listí nebo slámy, případně starou dekou, bude úkryt dokonalý.

Spíše ho uvidíte, nejdříve uslyšíte, za soumraku nebo v noci. Ježka ze zahrady nevyhánějte

V listí i v pařezech

Rovněž při kompostování listí, ze kterého vyrábíme jemnou listovku, je záslužné vytvořit do ohrádky otevřený přístup. Kupku listí můžeme rovněž ponechat v koutě zahrady. A na ni přidat klestí – takto zhotovený úkryt nabízí podobné ubytování jako kompost. Kupka pařezů nebo dřeva pak poslouží jako denní skrýš i lasičkám, které v zimě nespí a stále loví obtížné hraboše a hryzce.

V kamení

Suchá zídka zahradu nejen zkrášlí, ale poskytne úkryt ještěrkám, slepýšům, nebo i užovkám nebo střevlíkům, malým, ale udatným lovcům slimáků. Suchou zídku z kamenů bez malty můžeme postavit na podzim a zjara osadit netřesky či mateřídouškou. Dobře poslouží i obyčejná hromada kamení. Kameny v zahradě používáme často jako dekoraci, a pokud jich seskupíme více k sobě, budou působit přirozeněji. Když kamennou kupku ze severní strany utěsníme jílovitým valem, stane se bezpečným příbytkem pro přezimování slepýšů, ještěrek, ropuch i užitečných brouků, pavouků či čmeláků.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Na dně jezírka

Obojživelníci i larvy vážek mohou zimu přečkat hluboko pod hladinou. Proto vůbec nevadí, když se na dně zahradního jezírka usadí trocha bahna a listí – právě do něj se tito tvorové zavrtají a přečkají až do jara. Aby měli stále dostatek vzduchu, udržujeme v ledu otvor, nejlépe horkým hrncem. Ještě lepší je tenký led včas odstranit, rozbíjení silnější ledové poklice by mohlo obyvatele nepříjemně rušit ze spánku.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Včera, 06:00
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
22.1.2021
Půl roku před zahájením olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 42 účastnických míst....
22.1.2021
Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19. S výjimkami...
Heidi Janků
22.1.2021
Přestože se zpěvačka Heidi Janků odmala musela s lecčíms poprat, což svěřila kupříkladu televizní Třinácté...
22.1.2021
Píše se 11. listopad 1838 a z Rajhradu nedaleko Brna vyjíždí na koleje první parní...
22.1.2021
Už teď je velmi pravděpodobné, že bude vláda muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového...
Reklama