Jesenická radnice bude v příštím roce znovu rozdávat městské porodné

2.12.2022
Doris Drienová

Radnice v Jeseníku podpoří rodiče při narození dítěte i v příštím roce takzvaným městským porodným ve výši 5000 korun. Příspěvek dostanou matky s trvalým pobytem ve městě. Rozhodli o tom tento týden jeseničtí radní, informovala mluvčí města Lucie Musialová. Porodné město rozdává několik let ve snaze zvýšit počet obyvatel a udržet ve městě mladé rodiny. Na porodném město každoročně vyplatí přibližně půl milionu korun.

„Městské porodné zůstává ve stejné výši jako letos, tedy 5000 korun. Podmínkou je trvalé bydliště matky v Jeseníku nejméně rok před narozením dítěte a rodiče nesmí být dlužníky města. Vyplácením porodného chce město přispět rodinám na náklady související s narozením dítěte. Je to také forma poděkování, že zde lidé žijí a zakládají rodiny,“ uvedla mluvčí.

Důvodem vyplácení porodného je podle zástupců města i fakt, že v této části Olomouckého kraje stále ubývají lidé. Ve městě žilo na začátku roku necelých 11.000 obyvatel, v roce 1991 to bylo podle Českého statistického úřadu 13.039 lidí a o deset let později 12.700. Město trápí i odliv mladých lidí, kteří se po studiích do regionu nevrátí.

Porodné začalo město vyplácet od roku 2009. Tehdy byla částka vyšší, rodiče dostávali od města za narozené dítě 10.000 korun. Později zastupitelé tuto částku snížili na polovinu. Šlo o kompromis; zaznívaly i apely na jeho úplné zrušení.

V jesenické porodnici, kam směřují ženy z celého okresu, se loni narodilo 267 dětí. V porovnání s předchozím rokem to bylo o 56 dětí méně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte