Jihočeši zazářili na Světových policejních a hasičských sportovních hrách

4.8.2022
Jiří Bydžovský

Světové policejní a hasičské sportovní hry (WPFG), se konaly po nucené koronavirové pauze již po devatenácté, tentokrát v nizozemském Rotterdamu. Podle počtu sportů a účastníků šlo o velkou akci. Tato soutěž probíhá jednou za dva roky. Letos přijelo na 10 000 sportovců z řad policistů a hasičů ze 70 zemí světa. Ti bojovali v 63 sportech. 

Jihočeská policie měla na hrách své sportovce a je na místě podotknout, že zde zanechali nesmazatelnou stopu a to především díky historickému úspěchu Jindřicha Paroubka, velitele Speciální jednotky Temelín, který soutěžil ve velmi prestižní disciplíně – střelbě z brokovnice. Už na olympiádě v Tokiu v roce 2021 čeští sportovci svojí zlatou a stříbrnou medailí dokázali, že v tomto sportu patří Česká republika k absolutní světové špičce a pan Paroubek se svým fenomenálním výkonem k těmto sportovcům přidal. „Na Světových policejních a hasičských hrách totiž předvedl téměř bezchybnou střelbu a v silné konkurenci dalších téměř čtyřiceti závodníků z celého světa vybojoval celkem 9 zlatých a 1 stříbrnou medaili a zapsal se tak do historie těchto her jako jeden z nejúspěšnějších sportovců vůbec. Za pět dní nastřílel celkem 600 terčů,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Jan Pinc, rovněž ze Speciální jednotky Temelín, bojoval v silových disciplínách přivezl zlatou a tříbrnou medaili. „Na jeho výkonu nebyla znát žádná únava, přesto, že několik dní před těmito hrami soutěžil na Mistrovství Evropy v silovém trojboji ve Švédsku, kde obsadil v celkovém součtu disciplín dřep, bench a mrtvý tah skvělé druhé místo,“ dodala Schwarzová.

I Jihočeští hasiči mají světové sportovce. Tři z nich přivezli zlato, stříbro a bronz.

Bronzovou medaili vybojoval v karate v kategorii kumite muži -70 kg Jan Koudelka ze stanice Křemže. Stříbrnou v šestkovém volejbale přivezl Václav Svach ze Strakonic, když vítězství brali Nizozemci a třetí skončili Američani. Zlatou medaili vybojovala mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů v beach volejbale se svojí spoluhráčkou z pražského sboru Šárkou Návratovou.

„Vyhrály jsme poměrně nadupaný turnaj žen. Když jsme viděly všechny ty Brazilky, které na tom vyrostly, Američanky a Kanaďanky, ze kterých čiší sebejistota, tak jsem si řekla, sakra, co tu dělám, vždyť to bude strašný průšvih, ale my najednou docela easy vyhrály skupinu, ale pak v závěrečným pavouku to byla fakt dřina a boj,“ řekla Vendula Matějů.

Zdroj:vzNepřehlédněte