Jihočeské centrum pro uprchlíky denně odbaví až 500 lidí. Ponechá provoz od 7:00 do 19:00 hodin

6.3.2022
Jiří Bydžovský

Asistenční centrum pro válečné ukrajinské uprchlíky na letišti u Českých Budějovic zatím ponechá provoz pro registraci od 7:00 do 19:00. Ale v případě potřeby vykonává nutné administrativní úkony i mimo oficiální dobu. Je otevřené nepřetržitě a uprchlíci z Ukrajiny si tam po příjezdu mohou několik hodin odpočinout a dostanou občerstvení.Centrum denně odbaví až 500 lidí.

„Je třeba si uvědomit, že průchod tímto centrem není procedura na 10 minut, ale spíše na více hodin. Klidně se totiž může stát, že nám sem přiveze lidi z Ukrajiny i několik autobusů a oni tu stráví nějaký čas. Počítat je třeba také s tím, že uprchlíci budou vyčerpaní, protože strávili několik dní na útěku. Celý přijímací proces proto musí být nejen co nejúčelnější, ale přitom také přívětivý. Kromě stravy jsme tam proto pro ně přichystali desítky lůžek či dětský koutek,“ uvedl hejtman kraje Martin Kuba /ODS/.

„Oficiálně skutečně máme dobu pro vyřízení administrativních úkonů od 7:00 do 19:00. Ale dokážeme uprchlíky registrovat i mimo tyto hodiny, pokud na to naléhají a mají zajištěné ubytování,“ řekla Marta Spálenková z jihočeského krajského úřadu s tím, že denně asistenční centrum odbaví až pět stovek lidí prchajících z Ukrajiny.

Přes den se na tom podílí téměř pět desítek lidí, většinou z krajského úřadu, hasičského nebo policejního sboru. Pomáhají také dobrovolníci. „Velké díky všem ukrajinsky mluvícím dobrovolníkům, kteří se zapojili do fungování našeho centra pro uprchlíky. Bez nich bychom to nezvládli. Osobně můžu potvrdit, že fungují skvěle, protože kdykoli jsem tam za poslední dny vešel, hned mě někdo chytil a chtěl mě ubytovávat,“ uvedl  hejtman.

Ukrajinci, kteří prchají ze země kvůli válečnému konfliktu s Ruskem, si mohou na místě například vyřídit registraci, víza nebo zdravotní pojištění. Centra nabízí každý kraj. „Některé kraje nabízejí pro uprchlíky i více než jedno asistenční centrum. Ale pro naše potřeby jedno centrum zatím naprosto stačí,“ dodala Spálenková.

Zdroj:vz/čtkNepřehlédněte