Jonák se k vraždě své ženy nikdy nepřiznal, přesto si za ni odseděl osmnáct let

V 90. letech Ivana Jonáka považovali za bosse pražského podsvětí. V jeho Discolandu Sylvie se scházeli politici, zločinci i celebrity, on sám jezdíval po Staroměstském náměstí v cadillacu plném nahých žen a nechával se fotit zasypaný bankovkami. Pak šel ale za objednávku vraždy své manželky Ludviky na osmnáct let do vězení a necelé dva roky po propuštění zemřel v chudobě a osamění.

Obrovský kudrnatý majitel Discolandu Sylvie v bílém obleku a zlatými prsteny na každém prstu se stal symbolem bezbřehé svobody devadesátých let. V jeho podniku, který nabízel kromě české kuchyně, drahých drinků a taneční hudby také striptérky, jste mohli potkat například Karla Gotta, Lucii Bílou nebo legendární Guns N‘ Roses. Ale také Davida Berdycha, hlavu jednoho z největších zločineckých gangů konce 90. let, který mu tam dělal vyhazovače.

Král extravagance

V dobách své největší slávy Jonák údajně vydělával až milion korun denně. K vybudování zábavního impéria využil kontaktů ještě z konce 80. let, kdy dělával taxikáře ve svém bílém mercedesu. Vydělal si na něj prý vydělal prodejem starého železa. Stejným autem pomáhal i v průběhu sametové revoluce například Karlu Krylovi. Podnik otevřel v roce 1992 a pojmenoval ho po své mladší dceři Sylvii. A začala nevídaná jízda. Údajně se tam dalo koupit vše – zbraně, drogy, kradená auta i sex. Jonák měl pod sebou v jednu chvíli až 90 lidí a peníze rozhazoval do všech stran. V jednu dobu vlastnil 23 aut a dokonce si pořídil aligátora Bohouše a medvěda Míšu, kterého občas venčil po Libni i pražské Stromovce. Hlavně si ale užíval sexu, ve svých pamětech, které sepsal ve vězení, se chlubil, že měl více než dva tisíce žen. To se samozřejmě projevilo na jeho manželství, které se postupně změnilo už jen na svazek dvou podílníků v obchodě.

Brutální vrah dcery spisovatele Ondřeje Neffa půjde letos na svobodu

Nájemná vražda

Jeho manželce Ludvice s ním došla trpělivost a podala žádost o rozvod. Chtěla Discoland prodat, vzít si svou část a osamostatnit se. Už si dokonce na sídlišti v Praze Petrovicích otevřela svůj krámek se zeleninou. Jonák s tím ale kategoricky nesouhlasil. Ztráta Discolandu by pro něj byla katastrofou. V dubnu 1994, pouhé dva roky po otevření slavného nočního podniku, se proto do obchodu k Jonákové vypravil nájemný vrah Jiří Tokár a zastřelil ji. O půl roku později policie obvinila v souvislosti s její smrtí deset lidí, včetně jejího muže, který měl vše objednat. Ten ale všechna obvinění odmítl. I jemu samotnému někdo čtvrt roku po její smrti usiloval o život. Nejdříve mu dal do auta výbušninu a potom mu vystřelil do obličeje. Jonák tvrdil, že to byli stejní lidé, kteří zabili i jeho ženu. Podle hlasů s podsvětí mělo jít ale o pomstu za to, že za vraždu své ženy nakonec nikdy nezaplatil.

Nikdy se nepřiznal

U soudu Jonák svou vinu celou dobu popíral a nejprve byl dokonce viny zproštěn, nadřízený soud ho ale nakonec poslal do věznice ve Valdicích. Jonák byl celou dobu přesvědčený, že ho vrazi jeho ženy křivě obvinili výměnou za snížení trestu. Za mřížemi si krátil čas malováním obrazů a také napsal knihu Sex, Disco, Revoluce!, která vyšla dva a půl roku po jeho smrti v roce 2019. Hned po propuštění z vězení se vydal v doprovodu svých dcer, které v jeho vinu nikdy neuvěřily, položit květy na hrob své ženy a plánoval znovuobnovení procesu, aby mohl očistit své jméno. Také měl v úmyslu obnovit někdejší slávu svého podniku, ale neměl na to peníze. V Libni stojící budova Discolandu měla podle něj poškozenou statiku, mimo jiné i proto, že tam vybuchla varna pervitinu, který se tam v jednu dobu vařil. Nic z toho však Jonák už nestihl, v únoru 2016 podlehl zdravotním komplikacím spojeným s cukrovkou.

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama