• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Josef a Pepa Kolmanovi mají hrob v Čerčanech. Spolek pro vojenská pietní místa hledá jakoukoli stopu jejich osudu!

  25.7.2019
  Andrea Cerqueirová

  Na hřbitově v Čerčanech se nachází hrob se jmény Josef Kolman (*21.6.1892 +23.6.1971) a Pepa Kolman (*11.5.1923 +4.10.1943) a nápisem „Daleká cesta má… Marné volání…“ Fotografie hrobu se nachází v elektronické badatelně Spolku pro vojenská místa, který zachraňuje hroby, památníky či pamětní desky.

  Jak již Náš REGION informoval, spolek vede precizní a naprosto profesionální archiv pietních míst po celé republice. Provozuje i zmíněnou badatelnu, v rámci které lze pátrat po osudech lidí tam uvedených.

  U pamětní desky Arnošta Antoše, padlého v Pražském povstání, stál čestnou stráž. Nyní přispěl k jejímu navrácení!

  Pokud některý čtenář bude osud či jakoukoli stopu Josefa či Pepy Kolmanů znát, prosíme o zaslání informace na adresu redakce. „Některé osoby asi zemřely přirozenou cestou, některé ale třeba ne, a to je právě otázka cílená na pamětníky,“ uvedl pro Náš REGION místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa Vladimír Štrupl.

  Legionář a možná oběť války

  V elektronické badatelně Spolku pro vojenská pietní místa je u Josefa a Pepy Kolmanových uvedena poznámka, že by se mohlo jednat o legionáře Josefa Kolmana bydlištěm v Milovanicích, okres Benešov, který byl profesí zedník a vykonával prezenční službu rakousko-uherské armády. Tento muž byl zajat 20. června 1916 v Obrtíně, přihlášen do legií byl v Ostrhožsku, Voroněži, 20. března 1918 zařazen do Československých legií v Rusku.

  Pátrání po osudech lidí z válečných hrobů na Praze-západ. Třeba něco víte vy?

  Činnost v legiích byla ukončena 5. října 1920, kdy byl demobilizován. „Na desce je psáno *21.6.1892, v kartě legionáře jsou data dvě 21.4. a 21.6.,“ je uvedeno v badatelně Spolku pro vojenská pietní místa, s odkázáním na zdroj Vojenského ústředního archivu, Legie 100. Ke jménu Pepa Kolman je v badatelně uvedeno, že to je možná oběť vlády. Spolek pro vojenská pietní místa se snaží ověřit, zda se jedná o tyto lidi, uvítá jakoukoli stopu a informace.  Nepřehlédněte