U pamětní desky Arnošta Antoše, padlého v Pražském povstání, stál čestnou stráž. Nyní přispěl k jejímu navrácení!

Další fotky

Jako pionýr stál před více než 40 lety Vladimír Štrupl se svým spolužákem Karlem Němcem čestnou stráž u pamětní desky Arnošta Antoše, který padl 5. května 1945 při Pražském povstání. Deska byla instalována v Praze 6 v ulici Jugoslávských partyzánů. Jeho jméno pak už nikdy nezapomněl… Poté, co zjistil, že deska zmizela, zveřejnil to na webu Spolku pro vojenská pietní místa. Když se mu ozval vnuk Arnošta Antoše, pustil se do jejího hledání. Usiloval o to, aby byla vrácena na původní místo. Vše dotáhl do zdárného konce!

„Když jsme dali na web Spolku pro vojenská místa informaci o tom, kde a kdy padl Arnošt Antoš, jehož pamětní deska zmizela, obrátil se na mě jeho vnuk, který o něm bohužel neměl téměř žádné informace ani nevěděl, že měl pamětní desku. To, že deska zmizela, ho mrzelo, což mě přimělo pustit se do jejího aktivního hledání. Navštívil jsem Úřad městské části Prahy 6, úřednice mi řekla, že vše zjistí. Při mé druhé návštěvě už měla pamětní desku na stole,“ uvedl místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa Vladimír Štrupl pro Náš REGION.

Masivní kámen přivezla loď do Zbraslavi v roce 1922. Od té doby tvoří základ pomníku na uctění padlých

Radnice desku znovu instalovala

„Radnici jsem požádal o to, aby byla deska znovu instalována. A začátkem dubna se tak opravdu stalo. Deska je opět na domě Jugoslávských partyzánů 40, mám z toho obrovskou radost, je to moje srdeční záležitost. Dobu před více než 40 lety, kdy jsem tam stál čestnou stráž, si pamatuji jako dnes,“ řekl. Připomněl, že zmizení desky bylo pro něj prvním impulsem k mapování dalších pietních míst, což v roce 2007 vedlo ke vzniku zmíněného spolku. Pamětní deska „zmizela“ někdy kolem roku 2001.

Rodinný hrob na Olšanech

Vladimír Štrupl je rád, že přístup radnice byl vstřícný a také nebyl problém získat souhlas majitele domu s instalací desky. „Nevím, jak došlo k tomu, že pamětní deska byla z domu odstraněna, nejspíš se tak stalo při rekonstrukci, kdy se ‚zatoulala‘,“ uvedl. Je rád i kvůli vnukovi, který má ze znovuinstalace pamětní desky radost. „Na základě jeho skromných informací se mi podařilo dohledat i rodinný hrob na Olšanském hřbitově, kde byl 14. května 1945 pohřben,“ řekl Vladimír Štrupl. Pamětní desku, která už nebyla v dobrém stavu, nechala zrestaurovat a osadit radnice Prahy 6.

FOTO: Pamětní deska Arnošta Antoše

Pamětní deska Arnošta Antoše - btyPamětní deska Arnošta Antoše - Dům bez pamětní desky – foto archiv Vladimíra Štrupla 5Pamětní deska Arnošta Antoše - btyPamětní deska Arnošta Antoše - btyPamětní deska Arnošta Antoše - Dům s pamětní deskou – foto archiv Vladimíra Štrupla 6
Další fotky
Pamětní deska Arnošta Antoše - btyPamětní deska Arnošta Antoše - Ilustr foto pionýrské čestné stráže z archivu Jaroslava Houšky – tato deska se nachází 200 metrů od desky A. Antoše v ulici Jugoslávských partyPamětní deska Arnošta Antoše - Olšanské hřbitov – zde je pochován Arnošt Antoš – foto archiv Vladimíra ŠtruplaPamětní deska Arnošta Antoše - Pamětní deska Arnošta Antoše – foto archiv Vladimíra ŠtruplaPamětní deska Arnošta Antoše - Přebal knihy Padli na barikádách – foto archiv Vladimíra ŠtruplaPamětní deska Arnošta Antoše - Vladimír Štrupl s pamětní deskou – foto archiv Vladimíra ŠtruplaPamětní deska Arnošta Antoše - Z knihy Padli na barikadách – foto archiv Vladimíra Štrupla

Soukromý úředník z Dolní Šárky

O Arnoštu Antošovi je dohledatelných minimum informací. Nacházejí se v knize Jindřicha Marka, Ivo Pejčocha, Jiřího Plachého a Tomáše Jakla Padli na barikádách. „Arnošt Antoš byl soukromý úředník, narozený 22. ledna 1902 a bydlící v Dolní Šárce 36, který padl již v první den Pražského povstání 5. května 1945. Čest jeho památce!“ uvedl Vladimír Štrupl. Dožil se tedy pouhých 43 let, svůj život položil proto, aby skončila válka, aby se zvítězilo, aby další generace mohly žít v míru. Pamětní destička je minimem, co mu může společnost věnovat.

Poznámka: Fotografii, jak držel čestnou stráž u pamětní desky Arnošta Antoše, Vladimír Štrupl nemá. Našemu REGIONU ale poskytl ilustrační fotografii pionýrské čestné stráže z archivu Jaroslava Houšky. Tato deska se nachází 200 metrů od desky Arnošta Antoše – v ulici Jugoslávských partyzánů 11.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama