Menhir až z pravěku
Hned u informační tabule u silnice se dočtete, že se před vámi nachází menhir, tedy vztyčený kámen, a to hned nejvyšší v Čechách. Vysoký je vysoký 3,5 metru a svým stářím spadá do pravěku, pravděpodobně až do doby keltské. V nejširším místě měří přibližně jeden metr a hmotnost je odhadována na pět tun. Kdysi byl údajně obklopen šesti až dvanácti menšími kameny, a tak dostal název Kamenný pastýř se stádem.
Jiná legenda zase praví, že se jedná o skutečného pastýře, kterému se jeho ovečky zatoulaly a on tak dlouho zoufale stál, až zkameněl. A další uvádí, že Kamenný pastýř při každém zvonění v klobuckém kostelíku postupuje o jeden krok o velikosti zrnka písku vpřed a až prý dojde ke kostelíku, nastane konec světa. K tomu ale nemůže dojít, protože pokaždé, když zvoní na protější straně v Kokovicích, musí se vrátit o ten krok zpět.
Když se vydáte po dlážděné stezce dál, dostanete se asi po dvou stech metrech k nízké palisádě, uprostřed níž tento neopracovaný sloupovitý kámen z tmavého železitého křídového pískovce s křemennými valounky stojí. Když se ocitnete vedle něj, naskytne se vám při jasném počasí překrásný pohled na horu Říp.
Menhir má prý tajemnou moc
Podle některých vyzařuje menhir pozitivní energii, jiní se ho bojí a hovoří o jeho magickém působení, kdy prý strhává řidičům volant, má vliv na počet tepů či vábí mimozemšťany. Těžko říci, o tom, zda má tajemnou moc, se musíte přesvědčit sami. Zajímavé však je, že v době slunovratu byla prováděna měření, podle kterých byly v tento den zaznamenány výkyvy geomagnetického pole. Dle pověsti se pod menhirem také nachází „podzemní jezero“, tedy zřejmě zdroj pro nedaleký pramen v obci.