• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Mystický chrám v Panenském Týnci. Je v něm zázračná energie, která budí euforii a uzdravuje?

  24.2.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Panenský Týnec nedaleko Slaného je stoprocentně jedním z nejproslulejších míst, kam lidé jezdí za pozitivní energií. Tamní nedostavěný středověký chrám dlouhá desetiletí navštěvují různí psychotronici, léčitelé a spiritisté. Toto místo dokáže přivodit dobrou náladu, utlumit deprese, dodat elán do života i potřebné sebevědomí. Jaké tajemství skrývá?

  Trocha historie

  Chrám v Panenském Týnci začal budovat zřejmě roku 1316 rytíř Plichta ze Žerotína, o kterém se v článku ještě zmíníme. Po požáru sousedního kláštera roku 1382 zůstala budova chrámu nedokončena.

  V posledních letech městys v okrese Louny (Ústecký kraj) ležící asi 10 km od města Slaný navštíví stovky lidí za rok z různých koutů republiky právě kvůli načerpání energie z chrámu. Z pohledu psychotroniky nedostavěný chrám stojí na silné pozitivní zóně, která má křížový tvar. Tím, že se tu kříží dvě energetické zóny, jejich síla se násobí.

  Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

  Zajímavost: Podobně pozitivní místo se nachází v Dolních Kounicích nedaleko Brna, jde o klášter Rosa Coeli.

  Ostatně místo, které si středověcí stavitelé pro stavbu populárního chrámu vybrali, nebylo náhodné. Tehdejší stavitele zajímalo působení zemských a kosmických energií. Podle českého architekta a významného restaurátora Kamila Hilberta (1869 – 1933) chrám v Panenském Týnci stavěla huť Petra Parléře, která má na „svědomí“ Karlův most nebo Chrám Sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

  Chrám v Panenském Týnci měří 21 metrů, je 9 metrů široký a přes 20 metrů vysoký. Tři lodní pilíře ze čtyř byly zbořeny, na tom čtvrtém částečně spočívá barokní zvonice.

  OBRAZEM: Všechny originály soch z Karlova mostu zmizí a nahradí je repliky. Teď přišla řada na sv. Borgiáše

  Kde jsou ostatky Anežky České?

  S historií chrámu v Panenském Týnci je spojena také svatá Anežka a rytíř Plichta, který byl synem Habarta ze Žerotína. Byl to on, kdo roku 1280 nechal pro Anežku postavit ženský klášter v Panenském Týnci, protože vyléčila jeho ženu z neplodnosti. Klášter později vyhořel.

  Anežka zemřela v roce 1282, proto je možné, že klášter v Panenském Týnci navštívila osobně. Podle místních tu leží ostatky Sv. Anežky, po kterých se stále pátrá. Z kostela Sv. Františka v Praze, kde byla pohřbena, byly její ostatky vyzvednuty a přemístěny kdo ví kam.

  Archeolog Leo Vrzal přinesl roku 2014 naději, který tu  který provedl georadarový průzkum a srovnávací měření a 4 metry hluboko pod zemí byl objeven útvar, který má jiné složení a jinou hodnotu ve výsledku, než okolí.

  Nejkrásnější středočeské výhledy. Znáte je všechny?

  „Zhruba v hloubce čtyř metrů v centrálním kněžišti jsme našli útvar, který má jiné složení, jinou hodnotu ve výsledku, který by mohl odpovídat našemu hledanému objektu. Původní podlaha objektu chrámu byla zhruba 150 až 160 cm pod úrovní současné podlahy. To znamená, že se nám potvrdila informace, že pohřební hloubka, do které se pochovávali mrtví, se pohybovala kolem 2 až 2,5 metru,“ říkal archeolog Leo Vrzal do médií před 3 lety.

  Kladenská „Stínadla“: Nejchudší dělnická čtvrť ožívá

  Vzhledem ke své historii by se toto místo zdálo být jako vhodné pro spočinutí naší patronky. Jaké má pátrání po ostatních pokračování, není jasné. Česká média o tom mlčí. Vrzal poznamenal, že bude jasno, až dojdou k fyzickému kontaktu s tímto objektem, pokud by se udělala dostatečná sonda.

  Matějská se může jít zahrabat! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu

  Nejpopulárnější památka roku 2014

  Ve stejném roce se Panenský Týnec stal absolutním vítězem v soutěži DestinaCZe o nejoblíbenější místo na území ČR. O jeho oblíbenosti svědčí i řada svatebních obřadů, které se tu konají i vysoká návštěvnost.

  „Tam měla svatbu moje dcera a je fakt, že jsem tu zvláštní sílu cítila. Moc ráda se tam vracím,“ napsala na Facebooku paní Olina.

  Stovky milionů korun. Evropa pomůže středočeským památkám

  „A ta energie! Mám z toho vždycky mravenčení v nohách,“ napsal pan Jirka.

  Někteří návštěvníci poznamenali, že pozitivní vibrace z místa cítí pouze v době, kdy tam není tolik lidí. Podle některých je nejlepší tam jít pozdě večer, kdy je kolem klid. Někteří lidé nejsou na energie tak citliví.

  „Energii jsem přímo necítil. Faktem ale je, že se mi znatelně zlepšila nálada a odjížděl jsem optimisticky naladěný,“ uvádí pan Jiří.

  FOTO: Panenský Týnec

  Panenský Týnec - Panenský Týnec, ChrámPanenský Týnec - Anežka ČeskáPanenský Týnec - Panenský týnecPanenský Týnec - Busta_Petr_ParléřPanenský Týnec - Busta_Kamil_Hilbert
  Další fotky
  Panenský Týnec - Panenský týnecPanenský Týnec - Panenský týnecPanenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (1)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (2)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (3)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (4)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (5)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (6)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (15)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (7)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (10)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (11)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (12)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (13)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (9)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (8)Panenský Týnec - Chrám Panenský Týnec (14)

  Duch místa?

  Podle psychotronika Stanleyho Bradleyho (Stanislava Brázdy) se tu pohybuje hodný duch rytíře Plichty ze Žerotína, který chrám založil a v roce 1322 padl v bitvě u Mühldorfu ve službách krále Jana Lucemburského.  Podle bývalého starosty městyse Panenský Týnec tu svého nejlepšího bojovníka nechal pochovat přímo Jan Lucemburský…

  Známe 10 středočeských památek, které nezavírají ani po sezóně  Nepřehlédněte