„Zábavní a sportovní park Eden“ se nacházel v místech mezi dnešní křižovatkou Vršovické třídy a železniční tratí kolem již zaniklého rybníčku pod Bohdalcem, kterému se říkávalo „laguna“.
Nabídka lunaparku v Edenu byla opravdu rozmanitá: Atrakce, tančírna, divadlo i černoši
Vodní plocha lákala tisíce návštěvníků. Mohli jste se tu plavit na loďce, podívat se na divadelní představení, poslechnout si koncert, procházet se kolem vody a dát si něco dobrého u stánku s občerstvením nebo posedět v kavárně. Po večerech vodní hladinu osvětlovala záře ohňostroje.
Zatančit jste si mohli v Koloseu, což byla obrovská tančírna, ke které jste se dostali širokou stromovou alejí. Kromě tanečních akcí sem lidé chodili na karneval nebo tombolu.
To zdaleka nebylo vše, co lunapark na Edenu nabízel. Pětikilometrová horská dráha v Praze se mohla směle poměřovat s horskou dráhou ve Vídni.
Pro srovnání: Horská dráha na pražském Výstavišti v Holešovicích měří 440 metrů, což je několikanásobně méně.
V její blízkosti byly další atrakce jako tobogán nebo Čertovo kolo. Celodenní vstup do vršovického lunaparku za první republiky stával 1 korunu a 20 haléřů. Lunapark byl mezi Pražany skutečně populární. Neslušelo se, aby mladý muž svou dívku nevzal na rande do Ráje.
Kromě klasických atrakcí se v Edenu objevili i černoši z Habeše, kteří si v parku Eden vybudovali napodobeninu domorodé vesnice a obecenstvu za úplatu předvedli domorodý život.
Začátek konce
Horská dráha se na místě moc dlouho neohřála, jelikož ji v roce 1935 rozmontovali spolu s dalšími atrakcemi. Mělo to více důvodů.
Československo se zmítalo od začátku 30. let v ekonomické krizi, kdy byla vysoká nezaměstnanost a nízká kupní síla obyvatelstva. Horská dráha se v té době stala luxusem, na který dost lidí nedosáhlo.
Nebyl to jediný důvod. Za tratí v blízkosti lunaparku vznikla obří chudinská kolonie, ve které se skvěle dařilo kriminalitě. Svého času tu žilo údajně třináct odsouzených vrahů.
Lunapark sice skomíral, ale fungoval nadále i bez své hlavní atrakce, dokud nepřišla druhá světová válka. S jejím příchodem byla zakázána zábava a tance v dobách, kdy Němci utrpěli porážku. Úplný konec přišel roku 1946, kdy ho nechal zavřít pražský hygienik.
Dnes prostor po bývalém lunaparku Eden slouží také pro sport a zábavu, najdete tu fotbalový stadion pražské Slavie, který byl otevřen v roce 2008.