Kampus Albertov – univerzitní projekt za osm miliard zahájen!

18.10.2021
Redakce

Karlova univerzita poklepáním základního kamene zahájila výstavbu Kampusu Albertov, v kterém by měla vzniknout dvě nová vědecká a výuková centra Biocentrum a Globcentrum. Stavba by měla být hotová na konci roku 2025. Největší výstavba Karlovy univerzity v centru Prahy za posledních sto let by měla stát více než 7,8 miliardy korun. Univerzita ji chce financovat ze státního rozpočtu, dotací EU, vlastních zdrojů i úvěrů.

Biocentrum a Globcentrum by měla sloužit jako výuková a vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí. Biocentrum se má věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum v Globcentru se má zaměřit na jednotlivé aspekty globálních změn.

Nový kampus na Albertově se má stavět podle návrhu ateliéru Znamení čtyř, se kterým univerzita v roce 2017 uzavřela smlouvu na vytvoření projektové dokumentace a výkon inženýrské činnosti. Univerzita letos na jaře získala územní rozhodnutí o umístnění obou plánovaných objektů, které se nacházejí na území památkové rezervace světového kulturního dědictví UNESCO.

čtk/jikNepřehlédněte