Další zmatky ve vládě. Do očkování se zapojí jen třetina praktických lékařů

V odlehlých částech Karlovarského kraje mají převzít očkování proti covidu-19 praktičtí lékaři. Malá očkovací centra se mají utlumovat. Podle krajské zástupkyně sdružení praktických lékařů Jaroslavy Švandrlíkové se jich do očkování zapojí jen třetina. Práci jim komplikují zmatky, dostali méně vakcín, teď lékaře zahlcuje administrativa.

„Na začátku bylo velké nadšení praktických lékařů díky darům AstraZenecy ze Saska, téměř všechny ordinace, které se do očkování zapojily, dostaly po sto kusech. Někteří je vyočkovali třeba do týdne,“ uvedla Švandrlíková. Do vakcinace se na začátku března zapojilo asi 80 ordinací.

„Teď se ukáže, který lékař chce pokračovat,“ dodala Švandrlíková, podle níž bude chtít pokračovat asi třetina zapojených praktiků.

Práci lékařům totiž komplikuje chybné přidělování vakcín v celém Česku. Praktici dostali o 13 tisíc dávek vakcín Moderna méně, než jim přislíbil premiér a Národní dispečink očkování. Do ordinací tak poputovalo pouze 37 tisíc namísto původních 50 600 přislíbených dávek. Chybu v číslech podle praktiků udělal právě Národní dispečink očkování a Modernu tak dostane jen 188 ordinací, dalších 384 ordinací dostane vakcínu Janssen.

„Je to velmi frustrující. Potíže s koordinací očkování a zásobováním praktiků vakcínami dlouhodobě dopadá jak na lékaře, tak na jejich pacienty, ochota se očkovat klesá, a to bohužel i u rizikových pacientů,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Praktici se také v únoru museli ohradit proti plánu premiéra Andreje Babiše, který s očkováním proti covid-19 v ordinacích nepočítal.

Čekáte na očkování u praktika? Rychlejší jsou očkovací centra, doporučil Arenberger

Teď lékařům komplikuje práci administrativa. „Poté bohužel nastal centrálně zmatek v distribuci, byly tam velké administrativní požadavky v systému ISIN, což je systém zaznamenávání všech údajů. Pak se dohodlo s distributorem, že bychom vakcíny dostávali napřímo, o tom se mluví již tři týdny, ale bohužel zatím fyzicky k tomu nedošlo,“ dodala Švandrlíková.

Zapojení praktiků do vakcinace má smysl podle Švandrlíkové hlavně v odlehlých částech kraje. Někteří lékaři z Toužimi nebo z Kraslic už podali vakcínu stovkám lidí. Obyvatelé větších měst preferují velkokapacitní očkovací centra. Lékaři se ale navíc v poslední době setkávají s tím, že se někteří lidé očkovat nechtějí.

Karlovarský kraj se snaží motivovat k očkování inzeráty nebo rozhlasovými spoty. „Myslím si, že je to obrovský dluh vlády, která mnohokrát proklamovala, že v momentě, kdy to bude třeba, spustí masivní mediální motivační kampaň k očkování pro ty mladší. Doteď neexistuje,“ řekl hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Tempo očkování považuje za pomalé nadále polovina lidí, 30 procent pak jako adekvátní. Rychlé je podle sedmi procent a přibližně desetina nedokáže situaci posoudit. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm, který monitoruje postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

STO/ČTK

Včera, 13:37
Město Karlovy Vary ve spolupráci s projektem „Podnikni to!“ organizuje pro aktivní občany se zájmem...
Včera, 11:42
Do Karlových Varů zamířili v letošní letní sezoně opět převážně čeští turisté. Zahraničních návštěvníků je...
Včera, 10:05
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:05
Na svou důvěřivost doplatil třiasedmdesátiletý muž z Rotavy na Sokolovsku. V podvečerních hodinách na něj...
Včera, 09:07
V obci nedaleko Mariánských Lázní začaly balíky sena hořet už včera a k požáru vyjížděly...
Včera, 07:30
Devadesát i sto deset korun za metr čtvereční nabízí v dražbě zájemci o zrekonstruované městské...
22.7.2021
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic Karlovarského kraje prodává v průměru...
22.7.2021
Vedení karlovarského magistrátu obdrželo výsledky důkladné prohlídky jednoho z nejfrekventovanějších mostů v centru lázeňského města....
22.7.2021
Zcela nové pobytové zařízení Čtyřka, které je jednou z největších investic v historii Sokolova, se...
22.7.2021
Celkem jedenáct strategických projektů Fondu spravedlivé transformace (FST), které prezentovalo vedení kraje je založeno spíše...
21.7.2021
Cheb chce vyhlásit architektonickou soutěž na podobu budoucího bazénového centra ve městě. Měla by být...
Reklama