Převoz pacientů pomohl jen na chvíli. Karlovarské nemocnice se opět zaplňují

Hromadný převoz pacientů z nemocnic v Chebu a Sokolově pomohl nemocnicím jen nakrátko. Příchody nových pacientů s covidem-19 neustávají, a tak se kapacita nemocnic opět rychle zaplňuje. 

„Konkrétní počty převezených pacientů neevidujeme, převozy ale podle potřeby a možností pokračují. Hromadný převoz z minulého týdne nám pomohl uklidnit situaci na víkend. Během několika dní se ale kapacity znovu zaplní,“ uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

Odmítl zároveň informaci, že v chebské nemocnici leží velké množství německých pacientů, kteří by měli být odesláni do Německa, jak uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. „K nedělnímu večeru nebyl v Chebu žádný pacient z Německa s onemocněním covid-19. Ale pro nás není důležité, jestli je pacient Čech nebo Němec, každý občan Evropské unie má v Česku stejné právo na ošetření,“ řekl.

Kritická situace v nemocnicích se nelepší. Počty nakažených s covid-19 rostou

V případě, že je možný převoz německého pacienta do německé nemocnice, je to podle Podrackého komplikovanější než v rámci České republiky, protože je nutné zkoordinovat přepravní služby, aby se potkaly na hranicích, ale ani takové převozy nejsou výjimkou.

Kromě převozů pacientů jinam se ale nemocnice v Karlovarském kraji, a to jak krajské, tak soukromé, snaží řešit kritickou situaci vlastními silami, zejména zvyšováním kapacity covidových jednotek. Má to ale své limity, hlavně personální.

Karlovarská nemocnice nemá dostatek termínů pro seniory. Město jim nabídlo odvoz do Chomutova

Situace není příznivá podle mluvčí Markéty Singerové ani v sokolovské nemocnici. „Převozy pokračují denně, hlavně v rámci kraje do covidových center. Přes víkend jsme opět přijali vysoký počet nových pacientů. Budeme muset navýšit počet covidových lůžek v naší nemocnici, protože máme informace, že všechny nemocnice jsou přetížené,“ řekla Singerová.

Ani pracovní povinnost pro zdravotní sestry, kterou nařídil Karlovarský kraj, se zatím neprojevila významným posílením. Část sester, které jsou například v evidenci úřadu práce, nemohou nastoupit ne proto, že by nechtěly, ale mají například zdravotní obtíže. Navíc nemocnice potřebují zejména vyškolené odborné sestry, které by mohly pomoci přímo s pacienty s covidem-19. Nově přijaté sestry posílají nemocnice spíše do odběrových míst nebo do očkovacích center, nejvíce ale chybí na odděleních intenzivní péče nebo na covidových jednotkách, kde je personál přetížený.

adp/ČTK

24.2.2021
Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit...
23.2.2021
Ve 183 případech policisté za poslední den neumožnili cestu z nebo do uzavřených okresů Cheb...
22.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.2.2021
Policisté zamítli od nedělního do dnešního rána ve 340 případech cestu aut do nebo z...
22.2.2021
Původní chebské letiště bylo po vzniku samostatného Československa v roce 1918 jediným funkčním letištěm na...
12.2.2021
Na Chebsku se znovu objevily slabé otřesy země. Pokračuje tak zemětřesný roj, který začal už...
11.2.2021
Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam...
10.2.2021
Do přetížené chebské nemocnice nastoupí v pátek dva vojenští lékaři na interní oddělení. Lékařskou posilu...
10.2.2021
Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření...
10.2.2021
Před sedmdesáti lety došlo na železniční trati z Chebu do Aše k jedné z nejpodivnějších...
5.2.2021
Z přetížených nemocnic v Sokolově a v Chebu začne dnes přesun dvou desítek pacientů s...
Reklama