V nemocnicích jsou podle ministerstva kapacity oddělení ARO a JIP volné z pěti procent, což reálně představuje čtyři volné lůžka v Karlovarském kraji. Stejný počet je míst s umělou plicní ventilací, v jednotkách se pohybují i další specializovaná lůžka. V desítkách (45) se pohybují pouze standardní lůžka s kyslíkem. Čísla se ale průběžně mění.
Z nejvytíženějších nemocnic v Chebu a v Karlových Varech musí nemocnice pacienty dál převážet do jiných zařízení. Pacienty z nemocnice v Chebu kvůli nedostatku zdravotnického personálu vrtulníky převážely i na Vysočinu. Kritická personální situace v nemocnici trvá, vedení města Cheb vyzvalo dobrovolníky, aby přišli nemocnici pomoct.
Starosta Chebu Antonín Jalovec připomněl možnost převážet pacienty i do německých nemocnic. Apeluje na krajský krizový štáb, aby řešil požadavky Chebu. Hejtman Petr Kulhánek ale požádal o pomoc armádu.
Podle starosty Jalovce se situace ani po týdnu výrazně nezměnila, uvedl po jednání s krizovým štábem.
„Situace spojená s covidovou pandemií v Karlovarském kraji koresponduje s celostátním stavem. Lze říci, že situace napříč krajem je špatná, což má za následek neustálý tlak na zdravotnická zařízení. Z chebské nemocnice jsou takřka denně transportováni pacienti s těžkým průběhem onemocnění do vzdálenějších míst republiky a covid lůžka jsou denně nově obsazována nemocnými lidmi,“ uvedl starosta.
„K převozům na delší vzdálenosti, například do nemocnice v Písku, Českých Budějovic, ale i na Vysočinu, nyní využíváme vrtulník armády,“ řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.
Podle vedení chebské radnice je situace v nemocnici v Chebu neúnosná, chybí covidová lůžka i zdravotnický personál.
„Je potřeba zintenzivnit převozy covidových pacientů s nejtěžšími formami onemocnění do jiných zařízení v republice. Psychika lidí je na hraně možností. Takto vypadá každodenní realita. Apelujeme na krajský krizový štáb na řešení našich požadavků,“ uvedl starosta města Jalovec.
Nelepší se ani stav v Karlových Varech.
„Převozy pokračují dál, nic jiného nám nezbývá. V kraji už není kapacita, co se týče intenzivní péče,“ dodal Podracký.
Nemocných stále přibývá, v předchozích týdnech to bylo v kraji přes 5 tisíc pozitivních pacientů s covid-19. Rekord zaznamenaly laboratoře s 820 nákazami za den. Nejvíc se zhoršila epidemická situace na Chebsku a Sokolovsku, to se posunulo mezi nejvíce zasažené okresy v Česku.
Na výpomoc do nemocnic a pobytových sociálních služeb nasadila armáda 36 vojáků. V Nemocnici Cheb pomáhá osm vojáků, v Nemocnice Karlovy Vary šest, v Nemocnici Ostrov pět a v Nemocnici Sokolov dva. Nemají ale zdravotnické vzdělání, jsou k dispozici lékařům i sestrám při pomocných pracích. Nemocnice požádali o prodloužení jejich pomoci. Karlovarský kraj vyzval všechny studenty lékařských fakult, vyšších odborných škol se zdravotnickým zaměřením a středních zdravotnických škol, aby znovu přišli nemocnicím pomoci.
Kritickou situaci nepomůže zlepšit ani očkování. Karlovarský kraj nebude kvůli nedostatku vakcín zatím otvírat další termíny pro první dávku očkování. V Karlovarském kraji už dostalo vakcínu proti covidu 3 835 lidí, z toho druhou dávku jen 882. Očkováno bylo 578 seniorů starších 80 let. Nyní se zaměřuje na očkování druhou dávkou.