Hamáček: Jsem proti otevření skiareálu. Nechci, aby se nemocnice zhroutily

V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka aktuálně není situace na to, aby se otevřely lyžařské areály. S návrhem na jejich otevření neuspěl v pondělí na jednání vlády místopředseda vlády Karel Havlíček, dnes by však měl kabinetu předložit přísnější verzi plánu.

Havlíček v pondělí navrhoval vládě otevřít skiareály od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory třídy FFP2 ve frontách a na lanovkách. Návrh přísnějšího režimu bude podle Havlíčka spočívat v menším počtu přepravovaných lidí na lanovkách a zejména v systému kontrol a následků za nedodržování opatření v lyžařských střediscích.

Předseda komunistů Vojtěch Filip po hodnocení smlouvy s ANO uvedl, že podle jeho informací bránili spuštění skiareálů ministři za ČSSD. Dodal, že to chce s Hamáčkem probrat. Šéf Ústředního krizového štábu Hamáček se dnes na twitteru postavil proti otevření sjezdovek. „V situaci 9 000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se jedničce, britská mutace viru za rohem – to není moment na otevírání sjezdovek,“ napsal.

Situace není dobrá, ale máme zásoby pomůcek, tvrdí Hamáček

Hamáček se dnes po jednání krizového štábu ostře ohradil proti tomu, že by měla vláda otevřít lyžařské areály, protože se jednalo o podmínku KSČM při hlasování o prodloužení nouzového stavu. „Jsem zděšen, že by se mělo o boji s epidemií rozhodovat jinak než odborně, tedy na základě ultimát či dohod v zákulisí,“ uvedl. Dodal, že jako ministr vnitra dbá o bezpečnost obyvatel, rozhoduje se podle svého vědomí a svědomí a na základě doporučení odborníků. „Nikoliv nějakých handlů s KSČM,“ uvedl.

Hamáček připomněl, že v Evropě k šíření viru loni přispěla lyžařská střediska v Itálii. „Od té doby jsme se hodně posunuli, opatření mohou být podstatně větší, ale stejně to znamená zdvojnásobení či ztrojnásobení počtu lidí, kteří jsou v areálech dnes,“ uvedl. Pokud je hlavním nástrojem boje proti epidemii snižování mobility lidí, otevření lyžařských středisek není zodpovědný krok. „Nechci tu za tři týdny vysvětlovat, proč se nám zhroutily nemocnice,“ uvedl Hamáček.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle jejich asociace jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45 tisíc lidí.

adp/ČTK

Dnes, 10:20
Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat...
Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi...
Dnes, 08:37
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Reklama