• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kasina v obci vzbuzují obavu. Vznikla petice

  15.4.2024
  Simona Knotková

  Zastupitelé Chrášťan u Prahy v pondělí s občany projednají záměr vzniku dvou kasin v obci. Část obyvatel je proti, obávají se kriminality i potenciálních gamblerů.

  Vedení obce už s provozovateli kasin, společnostmi Bonver Win a CEC Praha, podepsalo smlouvu o spolupráci. Důvodem je příjem desítek milionů korun, které by posloužily třeba k opravě ulic a na další projekty. Desítky místních to emotivně kritizovaly na minulém jednání zastupitelů a požadovaly, aby obec od smlouvy odstoupila.

  Zastupitelé smlouvu projednali na únorovém veřejném jednání, avšak v programu nebylo přímo vyznačeno, že půjde o kasina. Řadě obyvatel to nepřišlo jako přiměřený způsob informování, podle nich mohli zastupitelé dát veřejnosti více podrobností ještě před projednáním.

  Pondělní jednání se koná ve sportovní hale, očekává se účast až několika set lidí. Proti vzniku kasin a pro vypsání referenda už přes 500 lidí podepsalo petici, nejde jen o obyvatele obce. Občané na jednání 3. dubna požadovali, aby v pondělí zastupitelstvo řešilo mimo jiné zákaz hazardu na celém území obce, konkrétně vypsání referenda a právní posouzení ukončení smluv. V oficiálním zveřejněném programu je diskuse s občany obce na témata související s provozováním hazardu na území obce a uzavřenými dohodami.

  Provozovatelé kasin mají podle smlouvy dát obci jednorázový dar v hodnotě deset milionů korun a 250 000 korun ročně na projekty určené obcí. Další finance by měla podle starosty Pavla Hrdličky přinést daň z hazardu, která by mohla být dohromady kolem šesti milionů korun za rok. Podle starosty by se z peněz daly například opravit ulice a vzniknout by měla také plánovaná odpočinková zóna v Růžové ulici. Jde o projekty odložené v důsledku vysokých nákladů na přestavbu školy. Kasina vidí jako přísně regulované a státem kontrolované instituce, na rozdíl třeba od on-line sázení, her a dalších potenciálně vedoucích k závislosti.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte