Katedrála v Sedlci u Kutné Hory se rozezněla hudbou Antonína Dvořáka

11.7.2021
Marie Macková

Dvořákův festival

Tradiční hudební festival, jehož 63. ročník probíhá v letošním roce od června do září, nabízí 40 představení a koncertů v 25 městech České republiky, celkem v 6 krajích. Na podporu kultury a cestovního ruchu je součástí festivalu i Dvořákův cestovní pas, který nabízí různé bonusy pro účastníky koncertů v daném místě. Konkrétně v Kutné Hoře získal divák bezplatné vstupné do Kostnice – Kutná Hora – Sedlec.

Laudatio pro Antonína Dvořáka

Několik desítek diváků si přišlo do sedlecké katedrály zpříjemnit letní večer poslechem díla Antonína Dvořáka a dalších skladatelů.  Na varhany hrál oceňovaný český varhaník Aleš Bárta. Texty dokreslující Dvořákův význam, jeho přístup k umění i k životu, texty povzbuzující každého člověka k naději a lásce, recitoval herec Jan Čenský. Kromě jiného zaznělo: „Umění může uzdravovat, je to zázrak. Tento svět, tento nemocný svět, potřebuje zázrak.“  Závěrečný potlesk patřil nejen oběma interpretům, ale i autorovi scénáře a režisérovi celého představení, velimskému rodáku Stanislavu Kubínovi.

Další umělecké zážitky jsou v rámci Dvořákova festivalu připraveny v mnoha městech. V našem okolí nejblíže v Jakubu u Církvice v románském kostele sv. Jakuba je plánováno Dvořákovo matiné – Andělský hoboj na neděli 25. července v pravé poledne.

Zdroj: vzNepřehlédněte