Webové stránky k projektu Kameny zmizelých spustí v pátek spolek Štetl a Židovská obec Brno. Lidé na nich najdou mapu pietních kamenů v Brně, pokyny pro dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do údržby nebo položení nových, i informace o historii projektu, jenž připomíná oběti holokaustu. Datum spuštění webu odkazuje k výročí takzvané Křišťálové noci, nacistického pogromu na Židy v roce 1938. Součástí doprovodného programu bude v neděli komentovaná procházka a debata v Arnoldově vile, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Centra židovské kultury Štetl Kateřina Höferová.
Hlavním cílem webu je přehledně zpřístupnit informace o obětech holokaustu z řad brněnských židovských obyvatel, kterým je věnováno více než 300 pamětních kamenů rozesetých po celém městě. „Vzniká jako odpověď na rostoucí zájem veřejnosti o možnost pokládání či adopci těchto kamenů a poskytuje také návod, jak se zapojit do péče o jednotlivé kameny,“ uvedla Höferová. Obsah webu budou autoři postupně rozšiřovat o biografie lidí, jejichž jména jsou na pamětních kamenech vyryta.
Pořadatelé při příležitosti spuštění webu připravili na neděli doprovodný program. Badatel Michal Doležel povede komentovanou procházku, kdy účastníky zavede k vybraným Kamenům zmizelých a připomene příběhy konkrétních lidí. Součástí bude i možnost naučit se, jak kameny čistit. Následovat bude debata vedená politoložkou a komentátorkou Irenou Kalhousovou na téma „Generace po holocaustu“. Zaměří se na přenos traumat a nacházení židovské identity v jednotlivých generacích.
Kameny zmizelých zvané Stolpersteine jsou na mnoha místech v Brně. Většina je věnovaná židovským obětem, některé připomínají i zavražděné Romy. Mají podobu malé čtverhranné dlaždice s hranou deset centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí informace o oběti. K přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu. Iniciativu spustil v 80. letech německý umělec Gunter Demnig, dnes jsou kamenů desítky tisíc po celé Evropě.
Zdroj: ČTK