• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT

  14.11.2017
  Kamila Steinbachová

  E-maily jsou podle současných teenagerů „pro starý“. Žebříčku popularity vévodí sociální sítě. Stačí to ale k orientaci ve světě moderních technologií? IT znalosti nastupující generace prověří už 8. ročník soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

  „Děti se výborně orientují na sociálních sítích, ovládají hraní her a na internetu si umí nalézt informace, které potřebují. Menší znalosti pak prokazují v práci se sadou pro tvorbu dokumentů, s grafickými programy nebo ve správě e-mailového účtu,“ popsal Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž IT-SLOT každoročně pořádá.

  FOTO: Kdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT

  Kdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT - IT_SLOT_Vitezka_sedmeho_rocnikuKdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT - IT_SLOT_Hodnotne_ceny_sedmy_ronikKdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT - IT_SLOT_finale_sedmy_rocnik

  Podle výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého z června 2017 má více než polovina dětí kolem 14 let ve svém pokoji počítač s internetem a může na něm trávit neomezeně dlouhý čas. „Notebook, tablet nebo chytrý telefon náctiletí používají každý den, je to ale převážně k virtuální komunikaci. Cílem soutěže IT-SLOT je prohloubit zájem žáků o informační technologie jako takové a zároveň podnítit jejich logické myšlení, tolik potřebné k programování,“ poukázal Martin Vodička.

  Úzké propojení mladých lidí s multimediálními technologiemi doma i ve školách potvrzují také nejnovější data ČSÚ z roku 2015. Téměř všichni patnáctiletí Češi mají doma internet (98,7 %) a k dispozici notebook (87,5 %) nebo stolní počítač (82,9 %). Ve škole pak může používat internet až 90,4 procenta patnáctiletých Čechů a stolní počítač dalších 79,5 procenta.

  Dětí přibývá a školy praskají ve švech. Učí se v cukrárně i rockovém klubu

  Soutěž IT-SLOT prověří hloubku znalostí, které mají žáci 8. a 9. tříd mimo jiné i z povinné výuky informatiky. „Loni se klání zúčastnilo 3300 soutěžících ze 183 základních škol a ti nejlepší si odnesli hodnotné ceny pro sebe i své školy. Letos se bude soutěžit například o 13palcový notebook s pokročilými aplikacemi pro školu nebo moderní tablet pro nejlepšího řešitele od firmy DELL,“ vyjmenoval Martin Vodička.

  Týden před ukončením registrace pořadatel evidoval 173 přihlášených základních škol z celé České republiky. Přihlásit školu a soutěžící žáky je možné do 20. listopadu na webu soutěže (www.it-slot.cz).

  Za Prahu už se přihlásilo 25 škol

  Už nyní je jasné, že vysoké zastoupení budou mít v soutěži pražské školy. Doposud se jich přihlásilo 25. Konkrétně se jedná o tyto školy: ZŠ profesora Švejcara ZŠ Burešova, ZŠ a MŠ Lobkovicovo náměsté,  ZŠ a MŠ Na Balabence, ZŠ Mendelova, ZŠ a MŠ Petřiny-jih, ZŠ Klíček, ZŠ Litvínovská 500, ZŠ U Vršovického nádraží, ZŠ Jandusů, ZŠ Olešská, ZŠ Rakovského, ZŠ Křesomyslova, ZŠ Jana Wericha, ZŠ Pod Marjánkou, ZŠ Litvínovská 600, ZŠ a MŠ K Dolům, ZŠ Bratří Venclíků, ZŠ Fryčovická, ZŠ Lupáčova, ZŠ Dr. E. Beneše, ZŠ Břečťanová, ZŠ a MŠ J. A. Komenského, ZŠ Žernosecká a ZŠ Písnická.

  Přeplněná škola ve Všenorech: Pomůže rozšíření, nebo je potřeba postavit novou?

  Praha – východ a Praha – západ má osm zástupců

  Po osmi zástupcích mají v tuhle chvíli v soutěži okresy Praha – východ a Praha – západ. Pět z nich je z okresu Praha – východ. Konkrétně jde o školy ZŠ Šestajovice, ZŠ Kamenice, ZŠ T.G. Masaryka Mnichovice, ZŠ a ZUŠ Líbeznice a 1. ZŠ Říčany. Mezi třemi zástupci z Prahy – západ jsou ZŠ a MŠ Dolní Břežany, ZŠ a MŠ J. Kubálka Všenory a ZŠ Dobřichovice.

  Kdo soutěží Kladensko a Berounsko?

  V rámci Kladenska se zatím přihlásilo celkem sedm škol. Čtyři z nich jsou ze samotného okresního města. Konkrétně jde o ZŠ Amálka, ZŠ Doberská, 12. ZŠ Kladno Brjanská a ZŠ Pařížská. Z dalších škol v regionu se přihlásila 3. ZŠ Slaný, ZŠ Kvílice z Třebíze a ZŠ Velvary.

  Ze sousedního Berounského okresu se doposud registrovaly pouze školy z Berouna. Přihlášená je ZŠ Beroun – Závodí a 3. ZŠ Beroun.

  Soutěž IT-SLOT

  • Registrace: do 20. listopadu, školu zaregistruje pověřený zástupce (učitel informatiky nebo matematiky) na it-slot.cz. Po aktivaci registrace bude moci přihlásit jednotlivé účastníky soutěže.
  • 1. kolo soutěže: ve dnech 21. nebo 22. listopadu, probíhá v registrovaných školách on-line, každý soutěžící obdrží unikátní přihlašovací údaje do svého profilu a v něm vyplňuje test, výsledky a 45 finalistů budou vygenerovány systémem pořadatele okamžitě po ukončení prvního kola (při shodném výsledku rozhoduje čas vypracování).
  • 2. kolo soutěže: ve středu 13. prosince, uskuteční se v prostorách Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze, kam finalisty doprovodí učitel, slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne bezprostředně po dokončení druhého kola.

  Jak připravit dítě na střední školu? Hleďte na jeho zájmy, nikoliv na vlastní přání  Nepřehlédněte