Kdo vymyslel název Microsoft? Dodnes to není jasné

29.11.2021
Jaroslav Svoboda

Společnost Microsoft Billa Gatese stála u zrodu moderní výpočetní techniky. Na jejich výrobcích a komponentech k počítačům vyrůstala celá generace. Jak ale název vlastně vznikl a co přesně znamenal? Některé údaje uvádí jako autora názvu Gatese, jiné zase Allena.

Píše se 29. listopad 1975 a Bill Gates použil v dopise Paulu Allenovi název „Micro-soft“.  Jednalo se o zkratku pojmů „microcomputer“ a „software“. Mohla stát za vznikem nadnárodního IT gigantu tato náhoda nebo bylo vše jinak?

Gates a Allen byli dobří přátelé už od dětství, kteří se velmi zabývali programováním. Právě v sedmdesátých letech minulého století hledali příležitost k založení podniku, ve kterém by své znalosti a dovednosti uplatnili. V lednu 1975 se objevila v časopise Popular Electronics recenze na mikropočítač Altair 8800 od společnosti MITS a Allena hned napadlo, že by mohli pro mikropočítač naprogramovat interpreter. Po jejich návrhu si společnost MITS vyžádala ukázku. Oni však ještě žádnou neměli a Allen tak začal nakvap pracovat na simulátoru pro Altair, zatímco Gates vyvíjel interpreter. Svou ukázku předvedli společnosti v březnu 1975. Interpreter pracoval bezchybně a společnost MITS se rozhodla pro jeho užití a distribuci pod názvem Altair BASIC.

Ve městech se rozsvěcí vánoční stromy, jak se bude slavit advent?

Gatesova a Allenova společnost byla oficiálně založena  4. dubna 1975. Jejím ředitelem se stal Bill Gates. Ovšem, vraťme se ale k našemu termínu Microsoft. Na začátku jsme si řekli, že jej vymyslel Gates v dopise Allenovi. Článek v časopise Fortune z roku 1995 však říká něco jiného – jméno Micro-Soft měl totiž údajně vymyslet právě druhý ze dvou zakladatelů, tedy Paul Allen.

V srpnu 1977 společnost uzavřela dohodu s japonským časopisem ASCII, kterou založila první mezinárodní pobočku, nazvanou ASCII Microsoft a v lednu 1979 se společnost Microsoft přestěhovala do washingtonského Bellevue, tím se začala psát moderní historie nejen této společnosti, nýbrž i současných stolních počítačů s operačními systémy tak, jak je dnes známe. Později přišla doba operačních systémů  DOS a následně Windows s převratnými novinkami.

Zdroj: Microsoft Czech Republic


Témata:

Nepřehlédněte