Ve městech se rozsvěcí vánoční stromy, jak se bude slavit advent?

27.11.2021
Jaroslav Svoboda

Právě v těchto dnech se ve většině českých měst a obcí po celé zemí rozsvěcí velké vánoční stromky. Dnes to vnímáme takřka automaticky jako symbol začínajícího adventu. Tato tradice však nebyla vždy tak automatická, jak se nám může zdát, přesto má už takřka sto let. V období socialismu byla utlumena, ale dnes zažívá renesanci. Kde se ale zrodil tento nápad na zkrášlení vánočních měst?

Tradici vánočního stromu republiky založili 13. prosince 1924 v Brně. Tato tradice spočívá ve zdobení vzrostlého stromu právě na náměstích v centrech měst a obcí, přičemž pod stromem je pak organizována sbírka ve prospěch potřebných, zejména opuštěných dětí. Hlavní osobností angažující se v této záležitosti byl spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Jak ale k nápadu on sám dospěl? Bylo to v roce 1919, kdy těsně před Štědrým dnem nalezl spolu s přáteli v lese na sněhu téměř zmrzlé děvčátko. To se jim podařilo zachránit a tento zážitek ho ovlivnil natolik, že začal přemýšlet o tom, jak pomoci i dalším opuštěným dětem a to obzvláště v předvánočním čase. Inspiraci našel v Kodani, kde už v roce 1914 zdobila předvánoční náměstí vzrostlá jedle, pod kterou byla kasička.

Milovičtí mohou při cestách vlakem využít novou cyklověž u nádraží

Předvánoční sbírka sklidila úspěch. V Brně posloužila k financování stavby náhradního domova pro opuštěné děti, základní kámen byl položen 8. prosince 1928 a provoz byl zahájen přesně o rok později. Následně se přidala i další města, která těmito sbírkami financovala především pomoc chudým nebo opuštěným dětem. V roce 1968 pak sbírka pomáhala financovat první SOS vesničku.

Tradice se v období první republiky rychle rozšiřovala. Rok po prvním vánočním stromu v Brně už stejnou akci zorganizovala čtyři města v ČSR, v roce 1929 to ale bylo už 64 měst. K určitému útlumu došlo v období socialismu, nicméně po roce 1990 se tradice opět rozvíjí a dnes tak můžeme vidět rozsvícený vánoční strom takřka v každé obci. Bohužel, to nejdůležitější, charitativní sbírka pro potřebné však často chybí a strom je vnímán jen jako určitá prestiž obce a původní záměr se tak v tichosti vytrácí.


Témata:

Nepřehlédněte