• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kdysi vznosnou budovu Burzy v Pražské tržnici čeká nový život, bude tu velká restaurace

  18.2.2021
  Fefík

  Rada Prahy schválila záměr na rekonstrukci haly číslo 4 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích. Památkově chráněná budova Burzy je s ohledem na havarijní stav aktuálně nevyužívaná. Celková rekonstrukce uvede budovu Burzy do původního historického stavu a bude sloužit lidem jako restaurace.

  „Budova Burzy byla finančním a společenským centrem Pražské tržnice. Logicky se jedná o nejreprezentativnější stavbu v celém areálu. Chceme jí navrátit zpět její zašlou slávu a uvést ji do původního stavu, aby po celkové rekonstrukci mohla zase sloužit,“ uvedl Pavel Vyhnánek, náměstek pražského primátora pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Pražské tržnice ve své gesci.

  Areál původně pražských jatek vznikal v letech 1893-4 podle projektu městského vrchního inženýra Josefa Srdínka (1840 ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové – 1932), zednické práce prováděla firma Aloise Elhenického (1844 ve Lhenicích u Netolic – 1915 na Smíchově), štuky dělala firma sochaře Emila Fikara (1857 v Praze – 1934 tamtéž), areál jatek byl slavnostně otevřen 1. července 1895.

  V samotné budově burzy se nacházel burzovní sál, úřadovny masné pokladny, pošty, telefonu a telegrafu, hostinec pro čeleď a honce, kuchyně, přípravna a spižírna, byt hostinského a pokoje pro agenty a hosty.

  Venkovní galerie na Vltavské letos nabídne čtyři tematické výstavy

  V současné době je budova v havarijním stavu. Její obnova je plánována zhruba na dva roky a podle prvních odhadů bude stát přibližně 200 milionů korun. V rámci rekonstrukce budou odstraněny novodobé přístavby, jejichž statika je narušená a historické budově Burzy tak neprospívají. Kromě velmi rozsáhlých stavebních prací čekají budovu také restaurátorské práce.

  V prostorách velkoryse pojatého burzovní sálu, osvětleného čtrnácti vysokými okny a zdobeného znaky českých měst, která byla na burze zastoupena, bude restaurace pro zhruba 300 lidí. Venkovní zahrádka, která byla taktéž v minulosti součástí restaurace, nabídne posezení pro 150 hostů.

  Hlavní město investuje do opravy Pražské tržnice v Holešovicích v příštích 15 letech dvě až tři miliardy korun. Areál by měl plnit funkci kulturní, obchodní i gastronomickou. Budou zde také kanceláře, supermarket a má vzniknout i vyhlídková věž.

  Praha bude mít Muzeum literatury. Dokončuje se rekonstrukce jednoho z Petschkových paláců a zahrady  Nepřehlédněte