Krajská radní Aneta Heřmanová (ČSSD): Naši senioři si zaslouží to nejlepší, a to i v jídle

S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla. Krajská radní pro sociální oblast Heřmanová chce proto zavést v domovech seniorů Středočeského kraje stravování šité na míru jejich klientů. S tím má pomoci i dietoložka Kateřina Cajthamlová, známá z pořadu Jste to, co jíte.

„Jídlo má velký vliv na kvalitu života a zdraví, proto jsem zadala studii, která nám ukáže, jakým způsobem můžeme stravování ještě zlepšovat. Naši senioři si zaslouží tu nejlepší péči, kterou jim můžeme dát. Tento postoj zastávám dlouhodobě a nehodlám z něj slevit,“ řekla radní středočeského kraje pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová (ČSSD).

Radní Heřmanová nejdříve nechala odborníky prověřit jeden z domovů pro seniory, kteří zamířili do Sedlčan.

Nutnost pravidelného hodnocení potvrzuje i zpráva odborníků, kteří uvedli. „Pravidelné hodnocení podmínek pro poskytování stravování jsou vhodnou formou hodnocení kvality poskytovaných služeb. Z pohledu uživatele i jeho blízkých je strava klíčovým životním zájmem a jedním z hlavních kritérií hodnocení kvality zařízení.“

Domov Sedlčany se řadí mezi větší zařízení s náročnými klienty. Kromě 186 seniorů, kteří zde žijí, se domov navíc stará o dalších 144 seniorů postižených demencí.

Toto zařízení je celkově na vysoké úrovni z pohledu vybavení i kvality personálu, a tím i kvality poskytované péče, která je potvrzena i mnoha oceněními.

„Technologické vybavení je velmi kvalitní a odpovídá potřebám uživatelů v obou poskytovaných službách. Umožňuje i využití moderních postupů přípravy stravy, šetrných k surovinám a výhodných pro konzumenta. Jedná se o nadstandardní vybavení v rámci pobytových zařízení sociálních služeb,“ konstatuje v závěru zpráva.

„Chci mít jistotu, že celý systém stravování seniorů v našich domovech, bude odpovídat těm nejnáročnějším odborným standardům. Kromě spolupráce s odborníky na stravování, jako je Kateřina Cajthamlová, připravujeme i školení personálu a další modernizaci stravovacích provozů,“ dodala radní Heřmanová.

Mezi známé důsledky nedostatečné výživy patří mimo oslabení svalstva pohybového aparátu i oslabení dechového svalstva a potlačení imunitních funkcí. To zvyšuje riziko častějších plicních infekcí, což se potvrdilo i v poslední době v souvislosti s COVID-19.

Podobné šetření provedl v jiných domovech pro seniory dříve i úřad ombudsmana. Podle jeho zjištění se potýká s nedostatky ve výživě seniorů až 60 procent sociálních zařízení. Jednou z hlavních příčin jsou nedostatečné znalosti personálu. Nedostatek potřebných odborností pro poskytování dietního stravování seniorů, pak vyústí v dietní chyby a nedostatečnou výživu seniorů.

7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
21.8.2020
Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba...
18.8.2020
Loňský kybernetický útok na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov způsobil škodu přes 59 milionů korun....
18.8.2020
Zapojení do jednotného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje čeká tento měsíc dvě části středních...
14.8.2020
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
4.8.2020
Týnec nad Sázavou má za sebou první ročník participativního rozpočtu. V jeho rámci město uvolnilo...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
Reklama