Kladno se stalo sociálně vyloučenou lokalitou. Dávky pro bydlení nyní dostanou jen někteří

14.12.2017
Vanesa Blažková

FOTO: Kladno zrušilo novým žadatelům dávky na bydlení

Kladno zrušilo novým žadatelům dávky na bydlení - Kladno zrušilo novým žadatelům dávky na bydlení - 25397629_10210867593589832_929361604_oKladno zrušilo novým žadatelům dávky na bydlení - P1130166Kladno zrušilo novým žadatelům dávky na bydlení - 25400869_10210867592949816_1774912643_oKladno zrušilo novým žadatelům dávky na bydlení - Kladno_náměstí_starosty_Pavla_radnice_II-1

Proti opatření lze podat podnět k přezkoumání

Opatření je zdůvodňováno rozsahem kriminality, počtem ubytoven, výskytem lidí ohrožených sociálním vyloučením, množstvím exekucí apod. Odpůrci namítají, že opatřením přijdou o dávky i ti, kteří je nezneužívají, dotkne se seniorů a matek samoživitelek, neřeší příčiny sociálního vyloučení a sníží ceny nemovitostí ve městě. Majitelé nemovitostí v Kladně mohou proti opatření podat podnět k přezkoumání ke krajskému soudu.

Senátoři apelují na zrušení diskriminačního zákona

Vyhlášení oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, tzv. vyloučených lokalit, umožňuje od letošního roku novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Proti části zákona o pomoci v hmotné nouzi, která radnicím dovoluje vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, vystoupilo dvacet senátorů. Minulý týden se obrátili na Ústavní soud a zaslali návrh na zrušení. Podle Jiřího Dientsbiera tato část zákona diskriminuje rovné postavení různých lidí podle toho, jestli nahodile žijí na místě, kde je opatření vyhlášeno, nebo jinde. Dodal, že na pomoc v hmotné nouzi je nárok podle Listiny základních práv a svobod a musí být v celé republice za stejných podmínek.

S nepřizpůsobivými máme obrovský problém, hrozí konflikty na ulicích, říká kladenský primátor

Magistrát Kladna zamítl námitky

Radnice v Kladně schválila záměr o opatření veřejné povahy již v srpnu. Magistrát zamítl námitky obyvatel, kteří se obávají prohloubení sociálního napětí, snížení atraktivity města pro investory nebo plošné stanovení na celém území města bez rozlišení situace v jednotlivých částech. Na elektronické úřední desce Kladna je vydané zdůvodnění: „Na území Statutárního města Kladna je 26 ubytoven, jejichž rozmístění je územně rovnoměrné,“ vysvětluje radnice, proč vydala opatření pro celé město.

Cílená prevence v konkrétních místech

Podle Romana Matouška z vládní Agentury pro sociální začleňování by řešením by mohla být cílená intervence včetně práce terénních pracovníků, zaměřena na řadu oblastí, včetně vzdělávání, sociální služby a prevenci kriminality přímo v konkrétních místech. Primátor Martin Volf má za to, že opatření omezí obchodování s dávkami nejen v ubytovnách, ale i v dalších nemovitostech ve městě. Kromě Kladna k opatření přistoupilo například i město Slaný, kde do něj ovšem zahrnuli jen některé městské lokality. Dávku na bydlení pobírá v Kladně měsíčně přes 700 lidí, z toho dvacet seniorů.

Bude z Kladna ghetto? Z Kladeňáků se stanou pokusní králíci, padlo při debatěNepřehlédněte